Kamera on-line

Młodzi kolejarze otrzymają stypendia i pracownię do symulacji ruchu

Uczniowie z nowego kierunku – technik transportu kolejowego w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Kędzierzynie-Koźlu wkrótce będą mieć dobrze wyposażoną pracownię do symulacji ruchu pociągów. Powiat otrzymał na nią dofinasowanie z Ministerstwa Edukacji.

- W dużej mierze kolejarze będą pracować na programach do symulacji ruchu, a to wymaga wyposażenia naszej pracowni w odpowiednie oprogramowanie i sprzęt, dlatego zawnioskowaliśmy do ministerstwa o jej dofinansowanie – mówi Maria Staliś, dyrektor ZSTiO w Azotach, gdzie rozpoczęto kształcenie przyszłych kolejarzy.

Uczniowie mogą też liczyć na stypendia. Pod koniec października podpisano umowę w tej sprawie.

- PKP PLK S.A. podpisało z nami umowę o współpracy. Oprócz umożliwienia uczniom odbywania praktyk zawodowych i wspierania szkoły w zakresie praktycznym i dydaktycznym, umowa przewiduje objęcie programem stypendialnym najlepszych uczniów tego kierunku. O stypendium może ubiegać się uczeń, który ukończył pierwszy rok nauki na kierunku technik transportu kolejowego. Pod uwagę brana będzie średnia ocen, średnia z przedmiotów zawodowych i ocena z zachowania. Program stypendialny ma na celu zapewnienie spółce wykwalifikowanej kadry na stanowiska – dodaje Maria Staliś.

Samorząd powiatowy i szkoła zdecydowali się na uruchomienie klasy reagując wprost na zapotrzebowanie rynku pracy.  

al

klasa-kolejowa-kedzierzyn-kozle.jpeg

 

×

Zapisz się do newslettera