Wiele inwestycji na drogach, w szkołach i szpitalu. Jest nowy budżet powiatu na 2021 rok

Mimo zdecydowanie trudniejszego okresu w finansach, Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu przygotowało i przyjęło budżet powiatu na 2021 rok. Budżet mimo, że konstruowany w warunkach pandemii, pozwoli na stabilny rozwój właściwe we wszystkich dziedzinach nadzorowanych przez samorząd. Ale jest to również budżet ostrożny.

- Dziękuję radnym oraz wszystkim, którzy nad nim pracowali - powiedziała tuż po głosowaniu starosta Małgorzata Tudaj.

Wydatki wyniosą 118 mln zł. Na oświatę razem z inwestycjami w szkołach powędruje ponad 55 mln zł. - Na drogi samorząd wyda ponad 5 mln zł, a na szpital 1 mln 100 tys. zł. Ponad 17 mln zł pochłoną zadania za zakresu pomocy społecznej i rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Przytoczyłam najważniejsze, ale jest jeszcze wiele innych - zaznacza Małgorzata Tudaj.

To, co ucieszy zmotoryzowanych to na pewno przebudowa ul. Mostowej w Kędzierzynie, w stronę czterech wiaduktów w Azotach. Modernizacji doczekają się też jezdnie z Gościęcina do Karchowa w gminie Pawłowiczki oraz odcinek z Radziejowa do Pociękarbia w gminie Reńska Wieś (kontynuacja przebudowy).

W kozielskim szpitalu powiat przeznaczy pieniądze na wyposażenie nowego bloku operacyjnego oraz wysokiej jakości sprzęt medyczny do zabiegów onkologicznych. Samorząd wykona też projekt nadbudowy szpitala o kolejne piętra.

- W Zespole Szkół Żeglugi Śródlądowej przebudowane zostanie boisko szkolne wraz z nowym terenem zielonym. Statek szkoleniowy „Żeglugi” doczeka się modernizacji. W Zespole Szkół nr 1 zbudowana zostanie nowa winda dla niepełnosprawnych. W Zespole Szkół nr 3 zmodernizowane zostaną pomieszczenia laboratorium, budynek czeka też termomodernizacja - wymienia wicestarosta Józef Gisman.

W domu dziecka modernizacji doczeka się dach oraz instalacja grzewcza. Samorząd przeznaczy również pieniądze na przygotowanie pomieszczenia dla osób zatrzymanych lub doprowadzonych w celu wytrzeźwienia w Komendzie Powiatowej Policji.

17 mln zł pochłoną zadania z zakresu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, rynku pracy, rodzin zastępczych i placówek opiekuńczych.

16 radnych było za przyjęciem uchwały, jedynie 4 wstrzymało się od głosu. Jeden radny nie wziął udziału w głosowaniu. Sesja odbyła się częściowo w trybie zdalnym.

ses1.jpeg

ses2.jpeg