Kamera on-line

Spotkanie informacyjno-szkoleniowe na temat wirusa HPV

9 czerwca w Sali Posiedzeń Starostwa Powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu odbyło się spotkanie z dyrektorami szkół podstawowych i gimnazjów z terenu powiatu, dotyczące profilaktyki raka szyjki macicy i szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV. Na spotkaniu przewodnicząca Rady Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego Danuta Wróbel, która była inicjatorem spotkania wraz z przewodniczącym Komisji Zdrowia i Opieki Społecznej Rady Miasta Rafałem Olejnikiem zapoznali uczestników z problemem, jakim jest zachorowalność na tę odmianę raka.

Według najnowszych danych w Polsce każdego roku rozpoznaje się 4 tys. nowych przypadków zachorowań. Dlatego tak istotne są szczepienia, którymi mogą zostać objęte dziewczęta od 11-12 roku życia. Zakłada się, że długoterminowe korzyści z zastosowania szczepień przeciwko zakażeniom HPV zredukują umieralność na raka szyjki macicy o ok. 70% za 15-20 lat. Szczepienia mogą przynieść także korzyści ekonomiczne – mniej zabiegów i badań.   
Spotkanie zorganizowane w starostwie powiatowym miało charakter informacyjno-szkoleniowy. Bardzo ważna jest bowiem świadomość z zagrożenia rakiem u jak największej ilości ludzi, w tym przypadku kobiet, u których istnieje takie ryzyko. Im więcej takich spotkań, tym lepiej. W ten sposób podjęta w naszym kraju kampania informacyjna z pewnością odniesie sukces.
Adam Lecibil - Starostwo Powiatowe
×

Zapisz się do newslettera