Kamera on-line

Związek Powiatów Polskich krytycznie o planach ministerstwa dotyczących przejęcia szpitali

Ministerstwo Zdrowia planuje centralizację szpitali, oznacza to, że Skarb Państwa miałby przejąć szpitale od samorządów. Samorządowcy krytykują ten plan. Faktem jest, że szpitale zarządzane przez samorządy mają na ogół mniejsze długi niż szpitale państwowe. Temat ten zdominował ostatnie obrady zarządu Związku Powiatów Polskich. Samorządowcy zwracali uwagę na ogromny wkład finansowy, jaki włożyli w poprawienie sytuacji placówek medycznych. W przypadku zmiany właścicieli szpitali, problematyczna stanie się też kwestia funduszy unijnych.

Do tej sprawy podczas konferencji prasowej odniosła się również starosta Małgorzata Tudaj, która jest członkiem zarządu Związku Powiatów Polskich. Dziennikarze zapytali o komentarz do tej sprawy.

- Centralne zarządzanie mieliśmy dziesiątki lat temu i ja osobiście bardzo krytycznie patrzę na tamten czas. Nie wyobrażam sobie, abyśmy do niego wracali. Rozmawialiśmy na ten temat podczas obrad zarządu Związku Powiatów Polskich i wysłaliśmy nasze stanowisko w tej sprawie do ministra – podkreśliła starosta Małgorzata Tudaj.  

Z danych wynika jasno, że to nie szpitale powiatowe generują największe straty w sektorze zdrowia. Starostowie byli też zgodni co do tego, że przedstawiciel strony samorządowej koniecznie powinien uczestniczyć w pracach ministerialnego zespołu.

al

foto starosta plus szpital.jpeg

 

×

Zapisz się do newslettera