Kamera on-line

Szpital ma najnowsze na Opolszczyźnie sale operacyjne. To finał dużego samorządowego projektu

Ważny dzień dla szpitala powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu i przełomowy moment jeśli chodzi o inwestycje w służbę zdrowia. We wtorek 2 lutego oficjalnie zakończono duży, warty 12 mln zł projekt realizowany przez samorząd powiatowy.  

Nowe sale operacyjne na okulistyce i laryngologii oraz sala wybudzeń od jutra rozpoczną przyjmowanie pierwszych pacjentów. To największy po latach projekt przebudowy szpitala powiatowego, który rozpoczęto w sierpniu 2018 roku. Oznacza on nie tylko możliwość wykonywania większej ilości operacji, ale również dużo lepszą diagnostykę i leczenie. Na projekt nasz samorząd powiatowy przekazał 3 mln zł, reszta to wkład samorządu województwa opolskiego. Starostwo powiatowe rozpoczęło starania o pieniądze unijne jeszcze w 2017 roku, kiedy to starosta Małgorzata Tudaj podpisała pierwszą umowę w tej sprawie. Potem rozpoczął się okres skomplikowanych uzgodnień projektowych.

- Zdecydowanie więcej zabiegów będziemy mogli wykonywać, cały sprzęt spełnia wszystkie standardy, oznacza to większą wydajność szpitala. Kiedy w jednym miejscu trwa operacja, w sali obok my już zaczynamy znieczulać kolejnego pacjenta – powiedział dr Radosław Masłoń, anestezjolog i kierownik bloku operacyjnego Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu.

Z tych samych pieniędzy kilka miesięcy temu samorząd oddał do użytku nowoczesny Oddział Intensywnej Opieki Medycznej. Jego budowa przyśpieszyła ze względu na pandemię. Obecnie przebywają tam pacjenci z COVID-19 i niezakażeni - oddział działa dwutorowo.

- Chciałabym przekazać podziękowania samorządowi województwa za owocną współpracę, którą mam nadzieję będziemy kontynuować, ale również wszystkim, którzy pracowali nad tym projektem, przygotowywali dokumentację, pracownikom administracyjnym szpitala, medykom, obecnej i poprzedniej dyrekcji – przekazała na ręce dyrektora starosta Małgorzata Tudaj, która podziękowała w imieniu zarządu powiatu oraz radnych.

W imieniu marszałka województwa dziękował radny sejmiku Robert Węgrzyn, który podkreślił, że projekt realizowany był w trudnych warunkach epidemicznych, gdzie z jednej strony szpital skupiał się na pacjentach z koronawirusem, a z drugiej realizował duże zadanie.

Docelowo nasz szpital będzie miał sześć sal operacyjnych, co oznacza nie tylko lepszą jakość zabiegów, ale i szybszy dostęp do opieki medycznej. Co ważne, nowe sale i sprzęt będą służyły pacjentom jeszcze długo po trwającej epidemii.   

al

sale1.jpeg

sale2.jpeg

sale3.jpeg

sale4.jpeg

sale5.jpeg

 

×

Zapisz się do newslettera