Uwaga! Wysoce zjadliwa grypa ptaków!

Na podstawie informacji otrzymanych od Powiatowego Lekarza Weterynarii w Kędzierzynie-Koźlu przekazujemy informację o wystąpieniu na terenie kraju oraz Europy ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). W chwili obecnej w Europie odnotowuje się znaczącą liczbę zachorowań na wysoce zjadliwą grypę ptaków (HPAI) u drobiu, jak również i u ptaków dzikich. Najwięcej ognisk HPAI u drobiu stwierdzono we Francji i w Niemczech, natomiast u dzikiego ptactwa najwięcej przypadków tej choroby stwierdzono w Niemczech i w Danii. W wielu państwach członkowskich UE występują pojedyncze przypadki grypy ptaków.

Z uwagi na powyższe przypominamy o konieczności stosowania zasad  właściwej bioasekuracji (w szczególności dotyczy hodowców drobiu) oraz obowiązku zgłaszania inspekcji weterynaryjnej wzmożonych upadków ptaków dzikich z rodziny blaszkodziobych, krukowatych czy drapieżnych.

Zachęcamy do zapoznania się  materiałami.

PDFINFORMACJA DLA HODOWCÓW DROBIU GRYPA PTAKÓW.pdf

PDFWytyczne GLW grypa ptaków.pdf

Dane kontaktowe do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Kędzierzynie-Koźlu:

Powiatowy Inspektorat Weterynarii
w Kędzierzynie Koźlu
ul. Piastowska 15
47-200 Kędzierzyn - Koźle

Tel./Fax.  (77) 482 15 61   ( I piętro )