Kamera on-line

Dzień Żołnierzy Wyklętych

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych co roku obchodzony jest w naszym powiecie. Na kozielskiej bursie znajduje się tablica upamiętniająca działaczy podziemia niepodległościowego. To tam przed laty znajdował się urząd bezpieczeństwa.
 
Kiedy rozbito w powiecie organizację niepodległościową „Wolność i Niezawisłość”, jej członkowie zostali aresztowani, a całej akcji nadano kryptonim „Klucz”. Byli przetrzymywani w pomieszczeniach UB przy ul. Piastowskiej 19. Poniżano ich i bito.
 
1 marca pod tablicą samorządowcy z miasta i powiatu, zaproszeni goście oraz mieszkańcy złożyli kwiaty, zabrzmiał też hymn państwowy. Samorząd powiatowy reprezentowali przewodnicząca Rady Powiatu Danuta Wróbel oraz członek Zarządu Powiatu Paweł Masełko.
 
Ze względu na obostrzenia epidemiczne krótka uroczystość odbyła się bez udziału pocztów sztandarowych i przemówień. Obchodzony 1 marca Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej.

al

narodowy1.jpeg

narodowy2.jpeg

narodowy3.jpeg

narodowy4.jpeg

 

×

Zapisz się do newslettera