Kamera on-line

Rozpoczęcie festiwalu Silesia Pradziad z okazji 10-lecia powiatu

W sobotę w auli kozielskiego liceum im. Henryka Sienkiewicza odbył się pierwszy z koncertów w ramach tegorocznego festiwalu Silesia Pradziad, zorganizowanego w tym roku z okazji 10-lecia powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. 

Na pierwszy koncert organizatorzy wybrali, jako główny punkt programu, „Cztery pory roku” Vivaldiego. To znane dzieło powierzyli wykonaniu zespołowi Camerata Janáček pod dyr. Pavla Doležala z Ostrawy, a partię solową Adamowi Musialskiemu.

Na pierwszy bis Camerata Janáček zagrała wzorowo nostalgiczną „Arię na strunie G” J. S. Bacha z III suity orkiestrowej D-dur. A po kolejnym entuzjastycznym aplauzie pierwszą część Divertimenta D-dur W. A. Mozarta. Całości dopełniło zaaranżowane na smyczki zaskakujące wykonanie popularnego utworu „Poszła Karolinka do Gogolina”, w czasie którego przyłączyła się śpiewając, zgromadzona w auli publiczność. Oklaskom nie było końca. To był naprawdę wspaniały wieczór.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku w naszym powiecie gościliśmy trzech tenorów (Pawła Skałubę, Dariusza Stachurę, Ryszarda Wróblewskiego), którzy wystąpili na koncercie prowadzonym przez Bogusława Kaczyńskiego. Sukces tego spektaklu sprawił, że 10 rocznicę powstania powiatu postanowiono uczcić podobnym koncertem.

Dzięki staraniom powiatu w ostatnich latach gościliśmy na naszym terenie wybitnych artystów – m.in.: Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia „Amadeus” pod dyrekcją Agnieszki Duczmal, Filharmonię Zabrzańską pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego, Kaję Danczowską, Affabre Concinui oraz wielu innych polskich i czeskich wykonawców, a także uzdolnioną młodzież z naszego regionu.
Wierzymy, że pozostałe koncerty dostarczą Państwu niezapomnianych przeżyć.
Starosta powiatu Józef Gisman, przewodnicząca Rady Powiatu Danuta Wróbel, Zarząd i Rada Powiatu zapraszają!  
AL
1.jpeg
2.jpeg
 
 

 

 

 

To słynne dzieło zostało perfekcyjnie wykonane, co słuchacze nagrodzili długimi brawami na stojąco.

 

W drugiej części wieczoru, aby uczcić 100 rocznicę urodzin Grażyny Bacewicz, usłyszeliśmy jej najbardziej znany utwór: „Koncert na orkiestrę smyczkową”.

×

Zapisz się do newslettera