Kamera on-line

Przed starostwem zawisły skarpetki nie do pary

21 marca przypadł Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Z myślą o przełamywaniu stereotypów i zwróceniu uwagi na odmienność, na placu Wolności w Kędzierzynie zawisły skarpetki nie do pary, jako symbol niedopasowania społecznego i genotypowego.

Organizatorem tego niezwykłego wydarzenia była Tatiana Gromada z SuperMY razem z kędzierzyńskim starostwem powiatowym.

Osoby z zespołem Downa w 21 parze chromosomów, mają dodatkowy chromosom, taki właściwie nie do pary. Chromosomy mają kształt skarpetki, stąd 21 marca i stąd właśnie wieszanie skarpetek nie do pary, jako symbol niedopasowania genotypowego – mówiła Tatiana Gromada, która wychowuje syna z zespołem Downa.

Życie takich osób nie jest łatwe, ponieważ świadomość społeczna wciąż jest niska. Są wrażliwi, cieszą się i smucą – zupełnie jak każdy, ale mają też to, co my dorośli z wiekiem tracimy, czyli umiejętność zachwycania się prostymi rzeczami. Dlatego tak ważne jest uświadamianie, że żyją wśród nas.

Ze względu na pandemię akcja miała ograniczony charakter. Na placu Wolności zawisły skarpetki nie do pary, które chętnie wieszali przedstawiciele szkół, przedszkoli czy samorządowcy. W każdej skarpetce znalazła się karteczka z inicjałami osoby, która ją zawiesiła, dzięki czemu potem każdy mógł wziąć udział w losowaniu nowych skarpet, które zostały ufundowane przez sponsora – Happy Socks. Wydarzenie objęły patronatem lokalne i regionalne media. Dodatkowe upominki przygotowało również starostwo powiatowe.

AL

happy1.jpeg

happy2.jpeg

happy3.jpeg

happy4.jpeg

×

Zapisz się do newslettera