Kamera on-line

Jesteś uczniem szkoły średniej i myślisz o karierze wojskowej?

A może chcesz zostać żołnierzem jeszcze w trakcie szkoły? Jeżeli jesteś zainteresowany wojskiem, zdobyciem dodatkowych punktów podczas rekrutacji na uczelnie wojskowe lub po prostu jesteś patriotą i czujesz potrzebę odbycia służby wojskowej - to ten poradnik jest dla ciebie!

Na Akademii Marynarki Wojennej rekrutacja rozpoczęła się 1 lutego, na wrocławskiej Akademii Wojsk Lądowych – 10 lutego, a w Wojskowej Akademii Technicznej nabór ruszył 1 marca. Na złożenie dokumentów w tych trzech uczelniach kandydaci mają czas aż do 31 maja. W trzech akademiach AMW, AWL i WAT po raz pierwszy rekrutacja będzie się też odbywać według tzw. odwróconej procedury naboru. Oznacza to, że kandydaci będą najpierw zdawać egzaminy wstępne, a dopiero po ich zaliczeniu i wstępnym zakwalifikowaniu na listę będą kierowani na badania dotyczące ich zdolności do służby zawodowej.

Nieco inaczej jest w Lotniczej Akademii w Dęblinie. Rejestracja rozpoczęła się już 2 lutego, a Ci, którzy rozważają tam studia, na podjęcie decyzji mają czas do 31 marca. Krótszy niż na pozostałych uczelniach termin złożenia wniosku wynika ze specyfiki kształcenia na uczelni. Kandydaci muszą bowiem przejść nie tylko podstawowe badania lekarskie i psychologiczne, lecz także specjalistyczne, prowadzone w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej. Co więcej, osoby aplikujące na kierunki pilotażowe muszą też odbyć szkolenie tzw. preselekcyjne, mające sprawdzić ich predyspozycje do służby w powietrzu. Dopiero po pozytywnym przejściu tych etapów kandydaci będą mogli przystąpić do egzaminów.

Dużo więcej przeczytamy TU

Oprac. al

zawód żolnierz.jpeg

 

×

Zapisz się do newslettera