Kamera on-line

Cztery lata partnerskiej umowy – czyli razem można więcej

W czwartek 15 października w Pałacu Opackim w Rudach Raciborskich, dawnej posiadłości cysterskiej, odbyła się uroczystość z okazji 4 rocznicy podpisania umowy partnerskiej pomiędzy powiatem raciborskim a powiatem kędzierzyńsko-kozielskim. Spotkanie otworzył starosta raciborski Adam Hajduk, który wraz kędzierzyńskim wicestarostą Markiem Matczakiem, członkami Zarządu Powiatu oraz przewodniczącą Rady Powiatu Danutą Wróbel podsumowali ostatnie wspólne cztery lata podczas, których współpraca pomiędzy powiatami zaowocowała wieloma wspólnymi projektami. Wspomnijmy choćby o organizowanych co roku pływadłach. Nie da się też ukryć, że oba powiaty, które kiedyś przecież położone były na terenie tego samego województwa mają ze sobą wiele wspólnych cech, to m.in. spowodowało decyzję o podpisaniu przez starostę kędzierzyńsko-kozielskiego Józefa Gismana i ówczesnego starostę raciborskiego, a obecnie posła Henryka Siedlaczka umowy, która teraz przynosi obu stroną konkretne efekty.  

3.jpeg1.jpeg5.jpeg10.jpeg

Czwartkowa uroczystość uświetniona występami artystycznymi zgromadziła w najstarszej części obiektu radnych, wójtów oraz wszystkich tych dla których pałac w Rudach ma znaczenie nie tylko historyczne ale jest także przykładem na to, że w tak urokliwe miejsca z pewnością warto zainwestować każdą złotówkę. Ten kto choć raz przejeżdżał w okolicy pałacu wie że, przez ostatnie lata zmienił się on nie do poznania. Budowniczym zależało na tym, aby tamtejszy zespół klasztorno-pałacowy stał się miejscem nie tylko muzealnym ale także funkcjonalnym i nowoczesnym, zachowującym jednocześnie ducha klasztornego. Warto również dodać, że w najbliższym czasie zmieni się obszar wokół opactwa. Powstaną tam nowe miejsca parkingowe oraz punkty informacji turystycznej. Najlepiej jednak wybrać się tam samemu, dlatego tym razem zapraszamy do naszego zaprzyjaźnionego partnerskiego powiatu raciborskiego!  

Wracając jednak do umowy, od razu widać, że wspólna współpraca pomiędzy oboma samorządami będzie rozwijała się dalej i w przyszłości zaowocuje pewnie jeszcze wieloma partnerskimi projektami.   

 AL

Na zdjęciu poniżej: starosta Józef Gisman oraz ówczesny starosta raciborski Henryk Siedlaczek zaraz po podpisaniu porozumienia partnerskiego w 2005 roku.    

poro.jpeg

11.jpeg

×

Zapisz się do newslettera