Kamera on-line

Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

Jak zwykle uroczyście w naszym powiecie świętowano rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, w tym roku przypadała już 91. rocznica. Oficjalne uroczystości odbyły się w auli Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej. Wcześniej jednak w kościele pw. św. Zygmunta i Jadwigi Śląskiej odprawiono mszę za Ojczyznę. Oprócz okolicznościowych przemówień starosty powiatu Józefa Gismana, prezydenta miasta Wiesława Fąfary oraz posła Jana Religi, oficjele złożyli wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą Polaków – ofiary ludobójstwa na Kresach Południowo-Wschodnich Rzeczypospolitej w latach 1943-1947.

Zdzisław Kuhl – prezes Opolskiego Oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oraz Władysław Wilczyński – wiceprezes Światowego Związku Armii Krajowej otrzymali Krzyże Czynu Zbrojnego Polskiej Samoobrony na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej za udział w obronie Polaków na kresach wschodnich II RP przed zbrojnymi formacjami: Organizacją Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińską Powstańcza Armią w latach 1939-45 oraz za popularyzowanie i utrwalanie pamięci o ludziach i ich czynach w walce o niepodległość podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu.
Odznaczenia te zostały nadane przez Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych – Środowisko Żołnierzy Polskich Oddziałów Samoobrony z Kresów Południowo-Wschodnich II Rzeczpospolitej. Wręczyli je starosta powiatu, prezydent miasta oraz prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Kędzierzynie-Koźlu - Witold Listowski. 
Na wniosek zarządu oddziału Związku Inwalidów Wojennych RP w Kędzierzynie-Koźlu prezes Zarządu Okręgowego w Opolu uhonorował odznaką honorową za zasługi dla Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej płka Antoniego Wilgę oraz Irenę Ochocką. Odznaczenia wręczył prezes zarządu Oddziału Związku Inwalidów Wojennych w Kędzierzynie-Koźlu Stanisław Chrobot.  
Uroczystości zakończyły się programem artystycznym pn. „I znowu nastał czas nadziei” przygotowanym przez uczniów i nauczycieli I liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Kędzierzynie-Koźlu.

AL

1.jpeg

3.jpeg

4.jpeg

5.jpeg

2.jpeg

Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Kędzierzynie-Koźlu uczestniczyli w apelu poświęconym 91. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dyrekcja ZSTiO oraz CKPiU wraz z młodzieżą złożyła kwiaty i zapaliła znicze pod obeliskiem upamiętniającym ofiary pracy niewolniczej i przymusowej z okresu II wojny światowej.  

6.jpeg

7.jpeg

×

Zapisz się do newslettera