Kamera on-line

Po pierwsze pomoc niepełnosprawnym

„Poszerz swoje możliwości” to program realizowany przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kędzierzynie-Koźlu. 8 grudnia nadszedł czas na jego podsumowanie. Przez dwa lata wzięło w nim udział 90 osób niepełnosprawnych z terenu naszego powiatu. Tylko w tym roku z programu skorzystały 42 osoby. Podopieczni brali udział w Warsztatach Aktywnego Poszukiwania Pracy, wszystkim uczestnikom pomagał doradca zawodowy. Projekt przyniósł konkretne efekty. Uczestnicy warsztatów podejmują prace, stają się bardziej otwarci na ludzi, biorą też udział w innych programach, które Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie oferuje niepełnosprawnym. 
Z programu skorzystała m.in. Joanna Dawidenko. Poruszająca się na wózku inwalidzkim mieszkanka naszego powiatu jest wesołą osobą, starającą się żyć normalnie. Jakiś czas temu zapisała się na kurs komputerowy zorganizowany przez PCPR. Obecnie podjęła pracę, którą wykonuje w domu.  
 
-Chcieliśmy pokazać, że ludzie niepełnosprawni są pełnowartościowymi pracownikami  - zaznacza Elżbieta Czeczot- dyrektor PCPR-u w Kędzierzynie-Koźlu. 
- Wszystkim uczestnikom projektu dziękuję za wytrwałość i motywację. Uzyskane umiejętności z pewnością będą w przyszłości procentować. Jednym z priorytetów naszego działania była i zawsze będzie pomoc niepełnosprawnym  - mówił Starosta Józef Gisman. 
Na każdym kroku widać starania powiatu w rozbudowę infrastruktury mającej pomóc osobom niepełnosprawnym. Stąd specjalnie przystosowane windy, oznaczone miejsca parkingowe czy w końcu takie jak ten, programy skutecznie wspierające osoby doświadczone przez los. 
 
 
- W ramach naszych działań oferowaliśmy kursy zawodowe podwyższające kwalifikacje czy np. warsztaty psychologiczne. Ważna jest motywacja, chcieliśmy przekonać uczestników do tego, że warto coś w swoim życiu zmienić  - dodaje Elżbieta Czeczot. 
Kompleksowość projektu to przede wszystkim sprofilowanie działań dla poszukujących pracy zgodnie z ich predyspozycjami i potrzebami lokalnego rynku pracy oraz promocja i wdrażanie kształcenia ustawicznego.  
 
W spotkaniu  oprócz starosty powiatu i dyrekcji PCPR-u uczestniczyli: wicestarosta Marek Matczak, członek Zarządu Powiatu Jerzy Pałys, radni oraz pracownicy starostwa bezpośrednio zaangażowani w przedsięwzięcie.  

AL 

1.jpeg

2.jpeg
  

 

×

Zapisz się do newslettera