Kamera on-line

Nasz powiat trzecim najbardziej rozwojowym samorządem w kraju i pierwszym na Opolszczyźnie

Podczas walnego zgromadzenia Związku Powiatów Polskich w Wiśle ogłoszono wyniki Ogólnopolskiego Rankingu Gmin i Powiatów. Eksperci jak co roku oceniali samorządy i postanowili wyróżnić te, które najlepiej radzą sobie w kraju. Wręczono też specjalne tytuły Super Powiat, Super Miasto i Super Gmina przyznawane w sytuacji, w której dany samorząd uzyskał największy procentowy udział realizacji wszystkich kategorii zawartych w Ogólnopolskim Rankingu Gmin i Powiatów prowadzonym przez Związek Powiatów Polskich. To rodzaj uhonorowania "Mistrzów wśród samorządowych liderów". W tym gronie znalazł się również powiat kędzierzyńsko-kozielski, zdobywając jednocześnie trzecie miejsce w kraju i pierwsze w województwie opolskim.

- Po raz kolejny jury konkursu organizowanego przez Związek Powiatów Polskich wybrało najlepsze, najbardziej rozwojowe samorządy. Ranking prowadzony jest przez cały rok on-line, ci, którzy w danej kategorii zdobędą najwięcej punktów, najlepiej inwestują, prowadzą wiele skutecznych działań, wówczas mają szansę przejść do finału – mówił Rudolf Borusiewicz, sekretarz generalny Związku Powiatów Polskich.

- To wynik świetnej pracy zespołowej. Dziękuję radnym, członkom zarządu powiatu, byłej staroście Małgorzacie Tudaj, a przede wszystkim pracownikom starostwa powiatowego i naszych jednostek. Z rąk prezesa Związku Powiatów Polskich Andrzeja Płonki odebrałem dwa wyróżnienia dla samorządu powiatowego. W tym to szczególnie cenne, bo mówiące o tym, jak szeroko wykorzystujemy nasz potencjał inwestycyjny. Ale co najważniejsze, podczas zgromadzenia sporo rozmawialiśmy o przyszłości powiatów, jako tych jednostek, które mimo ciągłego niedofinansowania, wzrostu zadań i przeróżnych lokalnych problemów - znakomicie zdają swój egzamin z samorządności. Raz jeszcze dziękuję – mówił na miejscu dziennikarzom Paweł Masełko, starosta kędzierzyńsko-kozielski.

Patronat nad rankingiem sprawują: Dziennik Warto Wiedzieć, Prawo.pl, Wolters Kluwer Polska oraz Rynek Inwestycji. Ogólnopolski Ranking Gmin i Powiatów to bezpłatny i dobrowolny konkurs prowadzony przez Związek Powiatów Polskich. Laureaci typowani są w podziale na: powiaty do 60 tys. mieszkańców; powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców; powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców; miasta na prawach powiatu; gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie.

Oceniając JST, eksperci ZPP wydają opinię według wielu kryteriów ujętych w dziesięciu grupach tematycznych takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe; rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego; rozwój społeczeństwa informacyjnego; rozwój społeczeństwa obywatelskiego; umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji; promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej; wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej; promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych; współpraca krajowa i międzynarodowa; działania promocyjne.

Kolejność na liście wyróżnionych uzależniona jest od wyników osiąganych przez samorząd oraz od zrealizowanych działań.

Ranking jest aktualizowany na bieżąco przez ekspertów w trybie online i trwa przez cały rok.

Lider rankingu na koniec roku otrzymuje prestiżowy tytuł: Dobry Polski Samorząd.

AL

Poniżej przedstawiamy listę laureatów w podziale na poszczególne rodzaje jednostek samorządu terytorialnego:

Powiaty do 120 tys. mieszkańców:

 1. Powiat Słupski
 2. Powiat Ostródzki
 3. Powiat Kędzierzyńsko-Kozielski
 4. Powiat Raciborski
 5. Powiat Tomaszowski (woj. lubelskie)
 6. Powiat Toruński
 7. Powiat Świecki
 8. Powiat Niżański
 9. Powiat Chojnicki
 10. Powiat Szczecinecki
 11. Powiat Piotrkowski
 12. Powiat Stalowowolski
 13. Powiat Malborski
 14. Powiat Jędrzejowski
 15. Powiat Lęborski

Podczas Gali wręczono również nagrody w kategorii Super Powiat, Super Miasto i Super Gmina.

Tytuł Super Powiat otrzymali:

 • Powiat Augustowski
 • Powiat Bielski
 • Powiat Kędzierzyńsko-Kozielski
 • Powiat Ostródzki
 • Powiat Poznański

Tytuł Super Miasto przypadło dla:

 • Miasta Legnica
 • Miasta Stronie Śląskie

Tytuł Super Gmina otrzymała:

 • Gmina Wielka Wieś

 

Gala1.jpeg

Gala2.jpeg

Gala3.jpeg

gala4.jpeg

×

Zapisz się do newslettera