Kamera on-line

Mimo trudności w finansach powiat chce mocno inwestować. Planowana jest duża rozbudowa szpitala

Szpital w Kędzierzynie-Koźlu a COVID-19, obrady Związku Powiatów Polskich, a także inwestycje i finanse powiatu - to tematy Popołudniowej Loży Radiowej Radia Opole, w której gościł starosta Paweł Masełko. 

- Jesteśmy w pewnym zawieszeniu jeśli chodzi o finanse powiatu, choć pewne karty są już odkryte, jest ustalony poziom inflacji przez rząd i płaca minimalna. Cały czas w sejmie procedowane są zmiany podatkowe, mówię tu o kwocie wolnej od podatku, pitach, a to przełoży się na finanse powiatów. Mamy sporo niewiadomych jeśli chodzi o konstruowanie budżetu na 2022 rok. Poza tym mierzymy się z presją płacową pracowników, każdy śledzi jak to wygląda w kraju, gdzie poszczególne grupy mają swoje oczekiwania płacowe i my tu lokalnie też musimy wyjść im naprzeciw. Do tego dochodzą podwyżki cen gazu, część naszych jednostek jest ogrzewana tym paliwem, wiemy też o sporych podwyżkach cen energii elektrycznej. To są dla naszego samorządu duże wyzwania. Trudny rok przed nami. Przy konstruowaniu budżetu będziemy musieli szukać oszczędności – podkreślił w Radiu Opole starosta Paweł Masełko.

Starosta mówiąc o służbie zdrowia wspomniał o szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu, który zostanie podniesiony o dwa piętra.

Dokumentacja będzie niebawem gotowa. Mamy taki plan, by potem przenieść całość usług do Koźla, tak by je zoptymalizować, również finansowo, bo należy podkreślić, że samo przewożenie pacjentów kosztuje kilkaset tysięcy rocznie. Ten plan nie jest nowy, bo powiat mówi o nim już od jakiegoś czasu, jednak przygotowania do tak poważnych inwestycji po prostu są czasochłonne i wymagają wielu specjalistycznych obliczeń. Po rozbudowie pediatria zostanie przeniesiona do głównego budynku, a w jej miejscu chcemy uruchomić zakład opiekuńczo-leczniczy. Szpital wziął na siebie odpowiedzialność za pacjentów z koronawirusem z całego województwa i nie tylko z niego, dlatego przy rozbudowie liczymy tu na środki z Polskiego Ładu dla placówki, która obok Nysy i Opola jest filarem wielospecjalistycznej opieki zdrowotnej w regionie – zaznaczył Paweł Masełko.

Inwestycja szacowana jest na wiele milionów złotych, bo poza rozbudową samorząd chce przy tym postawić na energię odnawialną, montując panele fotowoltaiczne albo uruchamiając mini elektrownię wiatrową.

Całego wywiadu, który poprowadziła Joanna Matlak można posłuchać TU

AL

Radio Opole.jpeg

 

×

Zapisz się do newslettera