Kamera on-line

Więcej osób niepełnosprawnych znajdzie swoją pracę. W Zespole Szkół Specjalnych otwarto SZPiK

W Zespole Szkół Specjalnych w Kędzierzynie-Koźlu otwarto Szkolny Punkt Informacji i Kariery. Mimo, że placówka kształci młodzież ze szczególnymi potrzebami, to cel ma taki sam; jak najlepsza pomoc w wejściu na rynek pracy. Punkt otwarty został w ramach projektu "Opolskie szkolnictwo zawodowe dla rynku pracy". Dzięki niemu więcej osób znajdzie zatrudnienie, będzie dobrze przygotowanych do zawodu, punkt zadba też o ich kompetencje emocjonalne i społeczne.

- Tu, w Zespole Szkół Specjalnych punkt będzie odgrywał szczególną rolę, bo i sami uczniowie wymagają większej uwagi, wrażliwości, zupełnie innego podejścia w planowaniu ich ścieżki zawodowej. Cieszę się, że tak wielu z nich już teraz podejmuje pracę, rozwija się, dzięki temu punktowi intensyfikujemy te działania – podkreślił starosta Paweł Masełko, który otworzył to nowe miejsce wraz z wicestarostą Józefem Gismanem oraz Lesławem Tomczakiem, dyrektorem Regionalnego Zespołu Placówek Wsparcia Edukacji.

- Prace przygotowawcze i malarskie wykonały dla nas dwa zakłady, to firma Chemkol oraz Zakład Aktywności Zawodowej, gdzie uczniowie odbywają staże, a potem pracują. Nasz SZPiK będzie działał podobnie jak inne, z tym, że u nas poza doradztwem zawodowym pojawi się więcej zajęć poprawiających kompetencje emocjonalne i społeczne, co jest bardzo istotne – mówiła Krystyna Gielas, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych.

- Ze szkołą współpracujemy od 2019 roku, czyli od początku istnienia zakładu. Działamy na rynku pracy chronionej, gdzie warunki pracy są dostosowane do tych osób. Mamy trenerów i opiekunów. Obecnie staże odbywa u nas sześć osób, które w przyszłości zatrudnimy. Dzięki SZPiK-owi będziemy mogli zwiększyć ilość przyjmowanych absolwentów – powiedział Mateusz Smołucha, dyrektor Zakładu Aktywności Zawodowej w Kędzierzynie-Koźlu.

Szkolny Punkt Informacji i Kariery został sfinansowany ze środków unijnych. Projekt “Opolskie szkolnictwo zawodowe dla rynku pracy” realizowany jest przez Regionalny Zespół Placówek Wsparcia Edukacji.

AL

Szpi1.jpeg

szpi2.jpeg

szpi3.jpeg

szpi4.jpeg

szpi5.jpeg

szpi6.jpeg

 

 

 

×

Zapisz się do newslettera