Kamera on-line

Miliony na kształcenie zawodowe. Konferencja w Raciborzu

3 mln 340 tys. zł wydało Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu na nowoczesne pracownie dla uczniów, dzięki którym podniesiono atrakcyjność oferty kształcenia i lepiej dostosowano bazę praktycznej nauki zawodu do oczekiwań rynku pracy. Z tego aż 2 mln 800 tys. zł samorząd pozyskał z Unii Europejskiej za pośrednictwem samorządu województwa opolskiego.

W Raciborzu samorządowcy i dyrektorzy szkół z trzech powiatów – raciborskiego, kędzierzyńsko-kozielskiego i wodzisławskiego szeroko mówili o szkolnictwie zawodowym na przykładzie samorządu z Kędzierzyna-Koźla.

W powiecie kędzierzyńsko-kozielskim w ostatnich latach przebudowano aż pięć pracowni – gastronomiczną w Zespole Szkół nr 1, chemiczną, napędów elektrycznych i mechatroniczną w ZSTiO oraz pracownię nawigacji w Zespole Szkół Żeglugi Śródlądowej. Ta ostatnia jest jedną z trzech w Polsce, które kształcą przyszłych marynarzy. Wszystkie wyposażono w dobrej jakości sprzęt, urządzenia analityczne, laboratoryjne, cyfrowe mierniki, albo jak w przypadku gastronomii – piec konwekcyjno-parowy, zestawy barmańskie czy kasy fiskalne i szereg innych urządzeń. W pracowni do nawigacji znalazł się m.in. symulator mostka oraz stanowiska do eksploatacji zespołu okrętowego.

- Nasz powiat był jednym z dziesięciu partnerów projektu w województwie opolskim. Dzięki niemu pracodawcy, którzy coraz chętniej stają się ścisłymi partnerami naszych szkół, zasilają swoje szeregi dobrze przygotowanymi absolwentami. Nie sposób wyobrazić sobie dzisiejszy rynek pracy bez współpracy samorządu, szkół z firmami. To klucz do tego, by młodzi ludzie lepiej odnajdowali się na rynku, mieli odpowiednią wiedzę praktyczną, takie są też oczekiwania firm, z którymi prowadzimy rozmowy – podkreśla Paweł Masełko, starosta powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, który wziął udział w konferencji wspólnie z wicestarostą Józefem Gismanem.  

Wartość projektu w całym województwie opolskim wyniosła ponad 31 mln zł, z tego 25 mln to dofinansowanie unijne. W Raciborzu omawiano powiatową sieć wsparcia szkolnych doradców zawodowych przy Centrum Kształcenia Zawodowego w Kędzierzynie-Koźlu. Mówiono o tym, jak monitoruje się losy absolwentów szkół w powiecie raciborskim, by lepiej dostosować ofertę kształcenia. Przypomnijmy, powiat raciborski jest powiatem partnerskim kędzierzyńskiego samorządu, oba od lat rozwijają współpracę oraz wymieniają się doświadczeniami m.in. w obszarze oświaty.

AL

Foto od lewej: starosta raciborski Grzegorz Swoboda, starosta wodzisławski Leszek Bizoń, starosta kędzierzyńsko-kozielski Paweł Masełko

Raci1.jpeg

Raci2.jpeg

Raci3.jpeg

×

Zapisz się do newslettera