Kamera on-line

600 lat Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej

5 marca w Krakowie odbyła się uroczysta sesja Stołeczno–Królewskiego Miasta Krakowa zwołana z okazji 600–lecia Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej. Uroczystą sesję rozpoczął hejnał mariacki oraz hymn Gaude Mater w wykonaniu Chóru Psalmodia Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II pod dyrekcją dr Włodzimierza Siedlika, dyrektora Chóru Polskiego Radia w Krakowie.

Wśród zaproszonych gości, obecny był m.in. Starosta Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego Józef Gisman oraz delegacja siostrzanej Kongregacji Przemysłowo-Handlowej naszego powiatu pod przewodnictwem prezesa Włodzimierza Kapelusznego. Józef Gisman życzył prezesowi Krakowskiej Kongregacji kolejnych udanych lat obfitujących w sukcesy, przekazał też najserdeczniejsze gratulacje. Prezes Kapeluszny wręczył na ręce Tadeusza Wrony, doradcy prezydenta Kaczyńskiego, prezent dla jego małżonki Marii Kaczyńskiej w postaci albumu fotografii z pogranicza polsko-czeskiego wydanego przez Starostwo w Kędzierzynie-Koźlu.

Foto: Życzenia i gratulacje z rąk Starosty Józefa Gismana przyjmuje prezes Krakowskiej Kongregacji Wiesław Jopek.

1193_IMG_7185.jpeg

Otwarcia sesji dokonał przewodniczący Rady Miasta Krakowa Józef Pilch, który w imieniu własnym i Radnych Miasta Krakowa, złożył wyrazy uznania dla władz Kongregacji oraz jej członków.

Z okolicznościowym przemówieniem wystąpił również prezes Kongregacji Krakowskiej Wiesław Jopek. Powiedział m.in.:

…Sześćset lat istnienia w złych i dobrych czasach, służenie jednemu i temu samemu celowi – to bardzo rzadki wypadek w dziejach największych nawet instytucji. Tym rzadszy w czasach jakie minęły, w czasach ewolucji i rewolucji społecznych, w czasach ustawicznych zmian i reorganizacji. Kiedy powstawała nasza Kongregacja Kupiecka, Polska tkwiła jeszcze w średniowieczu….
Uroczysta sesja była okazją do promowania produktów z eko-gospodarstwa naszego województwa. Należy podkreślić, że Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie spisał się świetnie w niczym nie ustępując podczas prezentacji najlepszym renomowanym restauracjom krakowskim.
Foto: Prezes KP-H z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego Włodzimierz Kapeluszny(drugi od prawej) w rozmowie z włodarzami Krakowa.
CIMG7631.jpeg
Prezes Wiesław Jopek wręczył Złote Kogi Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej Miasta Kraków, Radzie Miasta Kraków oraz prezydentowi Krakowa Jackowi Majchrowskiemu. Wykład o historii krakowskiego kupiectwa wygłosiła doktorantka Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie Iwona Kawalla.
AL
1162_IMG_7057.jpeg
 
 

 

×

Zapisz się do newslettera