Kamera on-line

Statuetki dużych i małych Koziołków wręczone

Wczoraj w auli kozielskiego liceum odbyła się uroczystość wręczenia statuetek „Koziołków”  - honorowych wyróżnień przyznawanych przez Powiat Kędzierzyńsko-Kozielski. „Koziołki” to szczególny wyraz uznania przyznawany za wybitne osiągnięcia mające istotne znaczenie dla rozwoju powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego w takich dziedzinach jak:

- gospodarka - edukacja - kultura i sztuka - ekologia - sport
- ochrona  zdrowia - samorząd terytorialny.
 
Rada Powiatu honoruje wyróżnieniem również za działalność społeczną wykraczającą poza obowiązki zawodowe oraz zadania statutowe instytucji. Statuetka „Koziołków” przyznawana jest również za ratowanie życia i mienia mieszkańców Powiatu z narażeniem własnego życia i zdrowia.
 
Wyróżnienia wręczyli uroczyście: przewodnicząca Rady Powiatu Danuta Wróbel,  Starosta Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego Józef Gisman oraz Wicestarosta Marek Matczak, podkreślając wspólnie duże zaangażowanie uhonorowanych laureatów w promocję powiatu. W uroczystości wzięli również udział członkowie Zarządu Powiatu, radni oraz zaproszeni goście.  
 
W gronie laureatów znalazł się: dr Alfons Rataj - z wykształcenia jest chemikiem z zamiłowania historykiem. Od wielu lat mocno zaangażowany w działalność na rzecz mieszkańców powiatu. Swoje zamiłowanie do historii w ostatnim dwudziestoleciu wyraził poprzez szereg prelekcji oraz publikacji pozwalając jednocześnie na poznanie nieznanej historii naszego grodu. Ze względu na bardzo dużą wiedzę na temat historii Kędzierzyna brał udział jako tłumacz w spotkaniach ze spadkobiercami byłych właścicieli Kędzierzyna, jak również w spotkaniach partnerskich pomiędzy powiatem Hohenlohe w Niemczech a powiatem kędzierzyńsko-kozielskim. Ma niewątpliwie swój nieoceniony wkład w promocję miasta i powiatu.
 
2.jpeg
 
Kolejnym wyróżnionym okazał się Józef Zalewski. Firma i cukiernia „Zalewski” powstała w roku 1982 i istniała do roku 1987 – wtedy stała się przedsiębiorstwem rodzinnym. Józef Zalewski dużo inwestuje w swoje lokale, są one ozdobą naszego miasta i powiatu. Budynek przy ul. Chrobrego przeznaczony do rozbiórki zmienił się w piękną kawiarenkę i lokal mieszkalny. Nowa piekarnia która powstała na ul. Piastowskiej spełnia wszelkie normy unijne. W lokalu wykonano kapitalny remont używając najnowszych technologii. Jest dobrym rzemieślnikiem i nauczycielem dbającym o markę swoich wyrobów, przez co ma swój wkład w promocję powiatu i regionu. Poza tym o pączkach od Zalewskiego mówi się nie tylko przy okazji Tłustego Czwartku, są znane w całym kraju.
 
Koziołki 23 luty 2010 139.jpeg
 
Podczas wczorajszej uroczystości(23.02) po raz pierwszy wręczono „Małe  Koziołki”. Włodarze naszego powiatu zgodnie podkreślili potrzebę kontynuacji tej pięknej tradycji w kolejnych latach.
 
Statuetki otrzymali:    
Anna Długosz  – jest m.in. finalistką Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. Brała udział w zawodach drugiego stopnia Olimpiady Biologicznej. W roku 2008 uzyskała najlepszy wynik w szkole w Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego FOX 2008. Jako uczennica II liceum aktywnie włączała się w życie szkolne również w innych dziedzinach. Zawsze bardzo zaangażowana w pracę na rzecz klasy i szkoły. Interesowała się biologią, ekologią i językami obcymi. W roku szkolnym 2008 – 2009 była uczennicą klasy III b o profilu biologiczno – chemicznym. Kończąc rok szkolny ze średnią 4,87 otrzymała świadectwo ukończenia szkoły z wyróżnieniem.
 
Grzegorz Milka był uczniem klasy II c o profilu matematyczno-fizyczno-informatycznym. W roku szkolnym 2008/2009 odniósł swój największy sukces olimpijski – został laureatem XIV Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej. Był także finalistą III-go Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Bankach. Oprócz tego brał udział w zawodach II stopnia Olimpiady Matematycznej we Wrocławiu, uzyskał III miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych w I Otwartych Mistrzostwach Opola w Programowaniu Zespołowym rozegranym na Politechnice Opolskiej. Był również finalistą konkursu językowego Wschód-Zachód z języka angielskiego.
 
Szkolna Drużyna Ratownicza PCK w składzie: kapitan - Szymon Długosz, Anna Hajda, Kamila Łaszek, Grzegorz Pawełek, Krzysztof  Piotrowski. W roku szkolnym 2008/2009 drużyna wzięła udział w XVII Mistrzostwach Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża na etapie rejonowym, okręgowym i ogólnopolskim zajmując dwa razy pierwsze i raz drugie miejsce. Sukcesy naszej drużyny uhonorowano 6 pucharami: pucharem Starosty, Marszałka, Wojewody, Komendanta Miejskiego Policji w Opolu, Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, pucharem Ministerstwa Obrony Narodowej.
 
6.jpeg
 
Uroczystość uświetnił występ szkoły muzycznej z Kędzierzyna-Koźla pod przewodnictwem Gotfryda Włodarza oraz znakomitej solistki Doroty Wilk. Koncert nagrodzony został owacjami na stojąco. 
 
Tekst: Adam Lecibil
Foto:  Włodzimierz Kominek i Maciej Niemas
 
Koziołki 23 luty 2010 153.jpeg
 
 
×

Zapisz się do newslettera