Kamera on-line

Partnerzy w nauce

Zespół Szkół nr 3 oraz II Liceum Ogólnokształcące w Kędzierzynie-Koźlu jako jedyne szkoły w powiecie biorą udział w projekcie „Partnerzy w nauce”, który jest współorganizowany przez Uniwersytet Śląski i współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

 
Do projektu zakwalifikowało się 80 szkół ponadgimnazjalnych z terenu województwa śląskiego, małopolskiego, łódzkiego i opolskiego. Projekt ten będzie realizowany przez trzy lata. Głównym jego celem jest kształtowanie przez uczniów kompetencji kluczowych: matematyczno-naukowo–technicznych, informatycznych, przedsiębiorczości i inicjatywności.
 
W ramach projektu na terenie szkół działają trzy sekcje: informatyczna, przedsiębiorczości oraz matematyczno-techniczno-naukowa. Młodzież, w zależności od potrzeb, może uczestniczyć w zajęciach wyrównawczych z matematyki, fizyki i biologii(Wsparcie i Pomoc), a także ciekawych zajęciach w ramach poszczególnych sekcji. Poza tym dwa razy
w roku organizowane są szkolenia dla uczestników projektu pn. Warsztaty Aktywności Własnej.
Szczególną atrakcją będą organizowane  raz w roku wycieczki, a na koniec projektu przewidziano tygodniowy obóz naukowy. Uczniowie mają również okazję uczestniczyć
w wykładach i zajęciach na Uniwerytecie Śląskim. Każda szkoła realizująca ten projekt organizuje Festiwale Nauki, bierze udział w konkursach z nagrodami.  
 
 
Dla przykładu w ramach sekcji w Zespole Szkół nr 3 uczniowie zajmują się trzema zagadnieniami: 
 
1 „Solary źródłem energii odnawialnej”, gdzie uczniowie poznają wady i zalety, działanie oraz aspekt ekologiczny solarów.
2. „Uczniowie uczniom czyli ciekawe zajecia i pomoce dydaktyczne” – młodzież przygotowuje ciekawe zajęcia dla gimnazjalistów. Odbyły się już dwie tury takich warsztatów dla gimnazjalistów ze Sławięcic i Kłodnicy( listopad 2009 i styczeń 2010). Warsztaty miały różnorodną tematykę , zawierały treści z fizyki, biologii, matematyki oraz informatyki.
3. „Joomla-od instalacji do szkolnej witryny www” – młodzież uczy się do czego służy jooomla, jak zaprojektować stronę www. Zaplanowano wycieczkę do Łodzi do firmy produkującej komputery.
Oczywiście systematycznie i na bieżąco realizowane są zajęcia wyrównawcze, jeszcze w lutym odbędzie się Festiwal Nauki.
 
Dzięki projektowi nasi uczniowie oprócz rozwijania swoich zainteresowań i zdolności mają możliwość nawiązania kontaktu z młodzieżą z innych szkół , poznania wykładowców i studentów UŚ, a jeśli ktoś nie czuje się mocny z matematyki, fizyki czy biologii może wziąć udział w bezpłatnych zajęciach wyrównawczych, gdzie nadrobi zaległości…
 
AL
 
×

Zapisz się do newslettera