Kamera on-line

Architektura pogranicza polsko - czeskiego uwieczniona piórkiem

Powiat Kędzierzyńsko – Kozielski wspólnie z czeskim partnerem – Gminą Světlá Hora postanowił wypromować perełki architektury pogranicza polsko – czeskiego. W zamyśle miała to być nietypowa promocja i wszystkie obiekty zostały naszkicowane piórkiem. Dwojga artystów pasjonatów: Grzegorz Fuławka i Marzena Szczepaniak postanowiło przedstawić we własnej interpretacji to, co na co dzień widzimy jako przechodnie w Kędzierzynie – Koźlu, Polskiej Cerekwi czy Pawłowiczkach. Powstał zbiór 100 pięknych grafik, które zostały wydane w albumie pt. „Architektura pogranicza polsko – czeskiego uwieczniona piórkiem”.
W dniu 16 lutego w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej przy kozielskim Rynku odbędzie się promocja tej pracy połączona z wystawą 20 prac artystów.

Wracając na chwilę do pomysłu: narodził się on z tego, że przechodząc po ulicach naszych miast, wsi i miasteczek, zazwyczaj nie dostrzegamy piękna otaczającej architektury, którą codziennie mamy na wyciągnięcie ręki. Niekiedy dopiero to piękno uchwycone okiem i piórkiem artysty uświadamia nam, że w naszym otoczeniu znajdują się naprawdę warte poznania budowle, przy których warto się zatrzymać, by podziwiać ich kunszt budowlany.

Podczas II wojny światowej Śląsk Opolski w znacznym stopniu został zniszczony działaniami wojennymi – w następstwie czego bardzo ucierpiała jego architektura. Powojenny okres odbudowy nie sprzyjał jej odtwarzaniu, częstokroć z powodów ideologicznych okresu powojennego. Album „Architektura pogranicza polsko – czeskiego uwieczniona piórkiem” przedstawia rysunki budowli, głównie zabytkowych, które albo ocalały z pożogi wojennej, albo zostały odbudowane ze zniszczeń, co dotyczy głównie budowli sakralnych. Stąd w albumie przedstawiono wiele kościołów, które dominują w architekturze pogranicza polsko-czeskiego, a na pewno są bardzo charakterystyczne dla każdej z miejscowości, tak Opolszczyzny, powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, jak i po stronie czeskiej gminy Světlá Hora.

Cały projekt, a tym samym album trafi do rąk odbiorców dzięki dofinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Funduszu Mikroprojektów w Euroregionie Pradziad.

Okładka albumu

Wszystkim tym, którzy przyczynili się do jego powstania – serdecznie dziękujemy, a pasjonatów zapraszamy we wtorek 16 lutego 2010 roku o godzinie 17.00 do Miejskiej Biblioteki Publicznej przy kozielskim Rynku.

Zestaw logosów informujących o współfinansowaniu projektu
 

×

Zapisz się do newslettera