Kamera on-line

Kanał Odra-Dunaj - kolejny krok w stronę realizacji przedsięwzięcia

W Raciborzu odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komisję Rozwoju Gospodarczego Promocji i Współpracy z Zagranicą powiatu raciborskiego. Dotyczyło planowanej budowy kanału Odra-Dunaj, który pozwoliłby na wprowadzenie naszego kraju do europejskiej sieci transportu śródlądowego. Przez Dunaj otwarta zostałaby droga do Morza Czarnego, a przez Łabę do Morza Północnego.

Obecny na spotkaniu poseł Ryszard Galla podkreślił konieczność wpisania projektu budowy kanału w ogólny program rozwoju środkowoeuropejskiego korytarza transportowego. Jest on bowiem bardzo ważny dla Europy. – Myślę, że wspólne prowadzenie projektu rozwiązałoby najważniejszy problem, a mianowicie sprawę finansowania – dodał Ryszard Galla.
- Projektem bardzo zainteresowani są europarlamentarzyści, mamy w ciągu najbliższych dwóch lat okazję doprowadzić być może do jednej z poważniejszych inwestycji w Polsce. Najważniejszym zadaniem jest teraz znalezienie instytucji, która będzie całe to przedsięwzięcie pilotowała – zaznaczył Andrzej Kasiura, członek Zarządu Województwa Opolskiego.
– To konieczna i bardzo pozytywna inicjatywa, szczególnie, że kanał ma już swój początek i to na terenie naszego powiatu, dlatego niezbędne są rozmowy na ten temat nie tylko na szczeblu centralnym ale także lokalnym – stwierdził starosta Józef Gisman. Na spotkaniu obecni byli również członkowie Komisji Promocji Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego - Henryk Hojdem, Leon Piecuch, Jacek Wierzyński i Barbara Wołowska oraz członek Zarządu Powiatu Jerzy Pałys.    
Paweł Macha, kapitan żeglugi śródlądowej, uważa, że kanał Odra-Dunaj byłby nie tylko zabezpieczeniem przed powodziami, ale również odciążyłby lokalne drogi, jak również stworzył nowe miejsca pracy. Na posiedzeniu obecni byli także Josef Tobola, czeski ekspert ds. kanału, oraz Stanisław Staniszewski z gliwickiego Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej.
W tej sprawie zapowiedziano już kolejne spotkanie, na które zaproszony zostanie przewodniczący Parlamentu Europejskiej Jerzy Buzek oraz minister Elżbieta Bieńkowska z  Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.
1.jpeg
4.jpeg
3.jpeg
 
 
×

Zapisz się do newslettera