Kamera on-line

WAŻNE. Powiat uruchamia koordynatora, wyznacza miejsce zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy. Mówimy też o opiece medycznej

Powiat uruchamia powiatowego koordynatora, z którym będzie można kontaktować się w sprawie uchodźców, którzy trafili do naszego powiatu. Samorząd uruchomił też zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy, która prowadzona jest na kozielskiej przystani „Szkwał”. W starostwie rozmawiano też na temat opieki medycznej dla osób z Ukrainy.

Najważniejsze informacje podano na konferencji prasowej po spotkaniu z wojewodą, samorządowcami – starostą Pawłem Masełkiem i prezydent Sabiną Nowosielską, przedstawicielami sektora medycznego oraz służb kryzysowych, wójtów gmin.

KOORDYNATOR POWIATOWY

- Dziś uruchamiamy powiatowego koordynatora, tacy koordynatorzy będą też w poszczególnych gminach. Telefon do pani Patrycji Palt 534 781 319 – poinformował starosta Paweł Masełko.

Na terenie powiatu uruchomiono miejsca kryzysowe, dla osób, które przyjadą i nie mają u nas nikogo z rodziny lub bliskich. – Jeżeli ktoś będzie miał informacje o takich osobach, prosimy by kontaktował się z naszym koordynatorem powiatowym i on wskaże punkt, gdzie uciekający przed wojną mogą się udać – zaznaczył starosta.

Powiat będzie również podpisywał umowy z przedsiębiorcami, którzy mogą świadczyć usługi noclegowe. Chodzi o właścicieli kwater, hoteli, pensjonatów, zajazdów i tego typu obiektów, które są w stanie zapewnić także wyżywienie. Chętni mogą zgłaszać gotowość do koordynatora, który omówi szczegóły.

PUNKT ZBIÓRKI

Punkt zbiórki, poza tymi, które organizowane są indywidualnie, zorganizowany został na kozielskiej przystani. Lista artykułów jest tu DOCXLISTA.docx (16,48KB). Stamtąd rzeczy będą trafiały do większego magazynu w Krapkowicach, a potem na granicę polsko-ukraińską. Część z nich zostanie w Kędzierzynie-Koźlu dla potrzebujących rodzin, które już teraz znalazły się u nas. Telefon do koordynatora zbiórki na kozielskiej przystani 606 322 394. Prosimy, by nim udamy się na przystań, skontaktować się telefonicznie oraz zwrócić szczególną uwagę na listę potrzebnych rzeczy.

- Jednocześnie namawiamy do prowadzenia indywidualnych zbiórek, które już trwają w Kędzierzynie-Koźlu i powiecie, dziękujemy za nie, i za wasze wielkie serca – podkreślił Paweł Masełko.

NIEZBĘDNE OŚWIADCZENIE DLA UCHODŹCÓW NA NASZYM TERENIE

Istotną informacją dla osób, które znalazły się w powiecie jest to, że muszą wypełnić oświadczenie, które zostanie przekazane wojewodzie. Wzór oświadczenia znajdziemy TU. Zwracamy się do wszystkich, by przekazywać sobie informacje o konieczności wypełnienia oświadczenia. W ten sposób samorząd i województwo będą wiedzieć ile takich osób się u nas znajduje, co pozwoli na skuteczną koordynację działań.

POMOC MEDYCZNA W POWIECIE

Wszyscy, którzy przekroczyli granicę mają prawo do ubezpieczenia zdrowotnego. – To oznacza że mogą korzystać z publicznej służby zdrowia, która ma kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Apeluję tu do lekarzy podstawowej opieki medycznej o przyjmowanie takich osób. Trzeba mieć ze sobą paszport lub dokumenty wydane na granicy w punkcie recepcyjnym albo oświadczenie pobrane z naszych stron. W sytuacji nagłej dzwonimy na telefon alarmowy. Pomocą służy też kozielski SOR – zaznacza starosta.

Dodajmy, że w razie potrzeby samorząd dysponuje kontaktem do tłumacza z języka ukraińskiego.  

AL

foto konfe.jpeg

×

Zapisz się do newslettera