Kamera on-line

„Alojz abo Hans” doceniony!

Spektakl gwarą śląską przypadł do gustu nie tylko młodzieży zasiadającej na widowni, ale także jury konkursu, które nagrodziło grupę teatralną Zespołu Szkół nr 3 im. Mikołaja Reja  w Kędzierzynie- Koźlu III miejscem, a główną bohaterkę przedstawienia- Martynę Razim uhonorowano za najlepszą rolę żeńską.

Koło Teatralne już po raz kolejny wystartowało w konkursie, tym razem w Międzyszkolnym Przeglądzie Teatralnym „PIERROT”, który odbył się w dniach 18- 19 marca 2010 roku w Głogówku. Do konkursu stanęły grupy teatralne szkół średnich z województwa opolskiego. Młodzież konkurowała między innymi ze szkołami z Krapkowic, Prudnika, Nysy i Głogówka. W spektaklu przygotowanym przez uczniów sławęcickiej szkoły wzięli udział: Martyna Razim jako Dorka, Magdalena Duk- ciotka Gerda, Adam Tomaszek- muzykant Alojz, Damian Janik- rolnik Hans, Anna Kolenda- sąsiadka Moszkowa, Alina Scheller- Cyganka, Katarzyna Bodynek- listonoszka, Kamil Zwierzchowski- miejscowy chłopak, Tomasz Pazurek i Michał Kołodziejski- chłopcy z wiejskiej kapeli.
- Inspiracją do napisania scenariusza stał się tekst Adama Mickiewicza pt. „Wybór męża”.  Aby przedstawieniu nadać pewnej dynamiki wprowadzono dodatkowe postacie, które przewijały się przez pokój ciotki Gerdy. Przedstawienie spotkało się z gorącym odbiorem publiczności. Okazało się, że uczniowie Zespołu Szkół z Głogówka zgromadzeni na widowni, w większości doskonale znają gwarę śląską, zatem żywo reagowali na zabawne teksty bohaterów spektaklu –mówi Agnieszka Wójtowicz, opiekun Koła Teatralnego MOK-u przy Zespole Szkół nr 3 im. Mikołaja Reja w Kędzierzynie- Koźlu.
Prawdziwy entuzjazm wzbudził jednak żywiołowy taniec Dorki, czyli Martyny przed lustrem, nagrodzony długimi, gromkimi oklaskami. Przewodnicząca jury pani Barbara Grzegorczyk po ogłoszeniu werdyktu podkreśliła, że cieszy ją fakt, że dzisiejsza młodzież potrafi docenić walory gwary śląskiej i umie bawić nią na scenie. Martyna za kreację aktorską otrzymała radiomagnetofon z CD, a pozostali uczniowie dostali nagrody książkowe, kubki z logo konkursu oraz pamiątkowe dyplomy. Koło Teatralne przywiozło z konkursu kolejną piękną statuetkę. Grupa przygotowuje się już do konkursu teatralnego w Chełmie, na który wyjeżdża po świętach Wielkanocnych.
2.jpeg
1.jpeg
 
 
×

Zapisz się do newslettera