Kamera on-line

Wiosną Chopinowi nie oprze się nikt

W niedzielę, 28. marca każdy z 30 tysięcznej publiczności , która słuchała muzyki Chopina na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie podczas Najdłuższych Urodzin, będzie zazdrościć mieszkańcom miasta leżącego zaledwie 40 kilometrów od Katowic. Mowa o Kędzierzynie-Koźlu, ponieważ to tutaj organizatorzy warszawskiego maratonu będą kontynuować ideę nieustającego świętowania dwusetnej rocznicy urodzin wielkiego Fryderyka..

Przez 12 godzin będziemy mogli słuchać dzieł tego kompozytora w wyjątkowych wykonaniach - profesjonalnych pianistów, studentów akademii, uczniów szkół muzycznych, jak i amatorów. Maraton rozpocznie gwiazda z Kędzierzyna-Koźla - Oliwia Grabowska, która przeszła wstępne eliminacje do Konkursu Chopinowskiego i jest studentką Akademii Muzycznej w Katowicach.

Do Kędzierzyna wybiera się Piotr Dąbrowski - "najmłodszy pianista" (grający na fortepianie od dwóch, ze swoich 33, lat), który cudownie opowiada o tym jak, niedawno odkrył dla siebie muzykę i Chopina. Wyjeżdża z Warszawy niedzielnym świtem zabierając ze sobą młodziutką pianistkę z Japonii – Marie Kiyone oraz pianistkę z Korei - Su Yeon Son. Kędzierzyńska publiczność będzie miała przyjemność wysłuchać profesor Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina, Joanny Maklakiewicz, która zarówno pięknie gra, jak i pięknie opowiada o swoich przygodach z mazurkami i polonezami.
 
Serca słuchaczy z pewnością podbije także Przemysław Lechowski, który podczas maratonu grał zarówno solo, jak i we wspaniałych duetach oraz prowadził, razem z dyrygentem Sławkiem Wróblewskim, wielki chór Najdłuższych Urodzin. Będzie z nami ulubieniec warszawskiej publiczności, uznany Odkryciem Artystycznym Najdłuższych Urodzin - wybitny, młody pianista z UMFC w Warszawie, Michał Jacek Kozłowski. Ten student prof. Piotra Palecznego, wsławił się także wytrwałością, ponieważ zagrał 10 pełnych recitali w ciągu 7 dni. Specjalnie z Torunia (w drodze do Hamburga) przyjedzie znakomity pianista, Paweł Wakarecy - student bydgoskiej akademii, który także zachwycił publiczność Domu Polonii. Wrocławski pianista, Jerzy Owczarz oprócz klasycznych utworów Chopina, zagra specjalnie dla nas również impresje jazzowe na tematy chopinowskie, którymi czarował podczas 171-godzinnego koncertu w Domu Polonii. Ale w Kedzierzynie-Koźlu wystąpią także rewelacyjni pianiści, których nie mogliśmy wysłuchać w Warszawie. Jednym z nich jest absolwent katowickiej Akademii Muzycznej, laureat wielu konkursów pianistycznych - Szczepan Kończal.
 
Do Hotelu Centralnego, gdzie odbędzie się 12-godzinny maraton przyjadą uczniowie z okolicznych szkół muzycznych:
Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Głubczycach (10 uczniów grających oraz recytujących), Państwowej Szkoły Muzycznej w Kędzierzynie-Koźlu (soliści, orkiestra i chór), Państwowej Szkoły Muzycznej w Kluczborku, a także Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Opolu, której 15 uczniów zagra Chopina.
Swoją obecnością zaszczyci nas również reprezentująca tę placówkę, wspaniała prof. Cecylia Hellerowa. Przyjazd zapowiedzieli także senator Dorota Simonides, Roman Kirstein i wielu innych dostojnych gości. Słuchaczy i wykonawców czeka wiele niespodzianek - np. losowe wykonanie partii w Wariacjach D-dur na 4 ręce.
 
Życzliwym i bacznym okiem będzie nas obserwował ulubiony fotograf Najdłuższych Urodzin, Tomasz Kwiatkowski, a jego wystawa „Chopin. Opowiadania.” uświetni kędzierzyński maraton
 
Organizatorzy Najdłuższych Urodzin Zapraszają…

Początek w niedzielę 28 marca o godz. 10.00 w  Hotelu „Centralny”. Wstęp wolny!

×

Zapisz się do newslettera