Kamera on-line

Maturzysta z ZSTiO wygrał Turniej Maszyn Wiatrowych w Katowicach

Damian Gnielinski z klasy IV technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w  Azotach został zwycięzcą Okręgowych Eliminacji Ogólnopolskiego Turnieju Maszyn Wiatrowych zorganizowanego przez PGE Fundacja. W zawodach, które zostały rozegrane w Katowicach wystartowało 27 drużyn z kilku województw.

W tym turnieju nasza szkołę reprezentowały dwie drużyny: Damian Gnieliński z maszyną o nazwie AirZoty oraz debiutująca w konkursie drużyna CKZ TEAM w składzie: Kamil Łuczak, Patryk Mateja i Michał Pastyrczyk, uczniowie trzeciej klasy również kształcący się w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, startujący po raz pierwszy ze swą debiutującą maszyną.

Turniej polega na zbudowaniu modelu maszyny przetwarzającej energię wiatru na energię mechaniczną. Uczniowie swoje konstrukcje wykonują samodzielnie lub w zespołach. Głównym zadaniem jest zaprojektowanie i wykonanie łopatek wiatraka o średnicy do 500 mm. Zawodnik musi właściwie dobierać materiały konstrukcyjne, kształt i kąt nachylenia łopat oraz sposób zamocowania i ułożyskowania na wale turbiny.  Każdy model wiatraka – maszyny był oceniany w trzech kategoriach: największa moc, największe obroty oraz największy moment obrotowy przy zatrzymanym wale. Testy maszyn dokonywane są za pomocą stanowiska pomiarowego wyposażonego w momentomierz tensometryczny i encoder. 

Nasze drużyny i ich maszyny spisały się bardzo dobrze. Model maszyny wiatrowej AirZoty osiągnął najlepsze parametry i Damian wygrał klasyfikację generalną. Jako zwycięzca eliminacji awansował do finału, który odbędzie się 22 kwietnia w Warszawie. Nasz debiutujący CKZ TEAM zajął 12 miejsce w klasyfikacji ogólnej.

Opiekunami zawodników byli mgr inż. Elwira Bamburowicz, mgr inż. Adam Wala.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Oprac. al

Turniej Maszyn Wiatrowych- zawodnicy z ZSTiO.jpeg

×

Zapisz się do newslettera