Kamera on-line

Rozgrzewali serca i rozjaśniali umysły

Konkurs recytatorski zorganizowany w murach historycznego dworku w Komornie przyciągnął nie tylko młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu ale także wielu znamienitych gości. Wśród nich znaleźli się: konsul Republiki Federalnej Niemiec w Opolu, Ludwig Neudorfer, członek Zarządu Wojewódzkiego TSKN, Bruno Kosak, Starosta Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego, Józef Gisman, radny powiatowy, Henryk Hojdem i wójt gminy Reńska Wieś, Marian Wojciechowski. Zmagania poetyckie uroczyście otworzył dyrektor Zespołu Szkół w Komornie, Krystian Flegel.

Młodzież naszych szkół recytowała wiersze twórczości Josepha von Eichendorffa – poety epoki romantyzmu urodzonego w Łubowicach koło Raciborza. Mimo lekkiej tremy młodzi ludzie zachwycili obecnych nie tylko dobrą znajomością twórczości Eichendorffa ale także tym, w jaki sposób radzą sobie z j. niemieckim, co zresztą zauważył Konsul RFN, doceniając prace włożoną w zaaranżowanie wystąpień. Podczas krótkiej przemowy Starosta Józef Gisman podziękował dyrekcji placówki za zorganizowanie konkursu, podkreślił także potrzebę pielęgnowania twórczości poety urodzonego przecież kilkadziesiąt kilometrów od Kędzierzyna-Koźla.
Poniżej wyniki pierwszego międzyszkolnego konkursu zorganizowanego z okazji rocznicy urodzin poety:
I miejsce: Urszula Plachetka – I Liceum Ogólnokształcące w Koźlu.
II miejsce: Karol Siwoń – Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących na os. Azoty w Kędzierzynie-Koźlu.
III miejsce: Tomasz Hałas – Zespół Szkół w Komornie.  
U Josepha von Eichendorffa dominowała liryka i to ona przyniosła mu światową sławę. Był mistrzem krótkich form literackich. W oczach wszystkich krytyków za arcydzieło uchodzi nowela "Aus dem Leben eines Taugenichts", na jęz. polski przetłumaczona w roku 1924. Godna uwagi jest również powieść "Ahnung und Gegenwart ", która kryje w sobie aż 50 różnych, wplecionych w tekst wierszy. Największe dzieła stworzył w latach młodości i w wieku dojrzałym. U schyłku swojego życia poeta zajmował się przekładami z jęz. hiszpańskiego. Znaczną wartość mają również pisma historyczno - krytyczne, dotyczące literatury. Jest ceniony przez wiele narodów, w tym także przez Japończyków i Chińczyków. Zalicza się do poetów  literatury światowej, rozgrzewa serca i rozjaśnia umysły.
Na zdjęciu od lewej: dyrektor Zespołu Szkół w Komorie, Krystian Flegel, konsul RFN, Ludwig Neudorfer, asysten konsula, Leonard Malcharczyk i starosta powiatu Józef Gisman.
5.jpeg
1.jpeg
2.jpeg
3.jpeg
 
 
 
×

Zapisz się do newslettera