Kamera on-line

Ofiarom - Pamięć i Cześć, Polsce i Ukrainie - Przyjaźń i Zgoda. Przed nami Narodowy Dzień Pamięci Ludobójstwa na Kresach

W sobotę 9 lipca w Kędzierzynie-Koźlu odbędą się Wojewódzkie Dni Kultury Kresowej połączone z Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach.

Uroczystość patriotyczna rozpocznie się o godz. 10 od mszy w kościele p.w. Wniebowzięcia NMP przy ul. Czerwińskiego 5 w Koźlu. Następnie uczestnicy przejdą pod szkołę podstawową nr 12, pod tablicę upamiętniającą ludobójstwo na Kresach. To tam odczytany zostanie Apel Pamięci, żołnierze oddadzą salwę honorową, odegrany zostanie hymn i Rota. Delegaci złożą kwiaty i wiązanki.  

O godz. 14.30 w kozielskim Domu Kultury zaplanowano konferencję historyczną poświęconą tragicznym wydarzeniom na Kresach. Wezmą w niej udział znani historycy, zajmujący się tymi zagadnieniami.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Kresowian Kędzierzyn-Koźle, które działa w naszym mieście od 33 lat. Obchody odbędą się pod hasłem: "Ofiarom - Pamięć i Cześć, Polsce i Ukrainie - Przyjaźń i Zgoda, OUN, UPA, i SS GALIZIEN - Hańba i Potępienie".

AL

Zaproszenie na XIX WDKK 2022-2(1).jpeg

×

Zapisz się do newslettera