Kamera on-line

Śladami Chopina i księcia Hohenlohe

Uczniowie wraz z nauczycielami z powiatu Hohenlohekreis przebywali u nas w ramach partnerstwa obu samorządów. Za nim jednak przyjdzie pora na zrelacjonowanie ich wizyty należy cofnąć się do przeszłości.

W październiku 2009 roku dwudziestodwuosobowa delegacja z Powiatu Kędzierzyńsko – Kozielskiego, na czele której stał Starosta Józef Gisman oraz Przewodnicząca Rady Powiatu Danuta Wróbel przebywała w powiecie Hohenlohekreis w Badenii Wirtembergii.
 
Trochę historii….
 
Wizyta ta przyniosła efekt w postaci partnerstwa obydwu powiatów. Mieszkańcy Powiatu Hohenlohe są szczególnie związani z Ziemią Kozielską oraz Sławięcicami, gdyż to właśnie tutaj w czasach przedwojennych zamieszkiwał książęcy ród Hohenlohe. Od nieformalnych kontaktów z mieszkańcami Sławięcic i przedstawicielami samorządu powiatowego w 2004 roku zaczęły się powojenne kontakty dawnych i obecnych mieszkańców. Szczególną rolę odegrał tu książę Kraft zu Hohenlohe – Oehringen oraz jego małżonka Katharina von Siemens, którzy odwiedzając przed pięcioma laty Sławięcice zaproponowali spotkanie w Niemczech. Odpowiedź ze strony Starosty Józefa Gismana, któremu na sercu szczególnie leży współpraca ponad podziałami oraz budowanie mostów międzyludzkich, była natychmiastowa. Po dwukrotnych spotkaniach obu stron i nawiązaniu wielu przyjaźni rady obu powiatów postanowiły sformalizować partnerstwo oparte nie tylko we wspólnej historii, ale i dobrych relacjach międzyludzkich.  
 
Postanowienia umowy stają się faktem
 
Podczas tej wyjątkowej dla obydwu stron uroczystości wielu członków delegacji z Polski oraz tamtejszych mieszkańców snuło już plany o rozwijaniu tego, co właśnie stało się faktem. W dniu poprzedzającym uroczystość, zastępca dyrektora Zespołu Szkół Nr 1 w Kędzierzynie – Koźlu, Pani Urszula Więcek rozmawiała o konkretnej współpracy szkół z dyrektorem zespołu szkół im. Karoline Breitinger. Pomysły, które wypracowano podczas spotkania właśnie stały się żywym wypełnieniem postanowień partnerstwa.
 
Przyjazd do Łubowic
 
Młodzież z zaprzyjaźnionego powiatu swą wizytę rozpoczęła w poniedziałek 19 kwietnia. Wtedy w Górnośląskim Centrum Kultury i Spotkań im. Eichendorffa odbyło się wspólne powitalne spotkanie podczas, którego była okazja do zaprezentowania się obu placówek szkolnych. Ten wspaniały wieczór był też okazją, aby wsłuchać się w dźwięki kompozycji Fryderyka Chopina, wybitnego polskiego kompozytora, dla którego światem była przecież cała Europa. Młodzież w kilku zaaranżowanych wystąpieniach oddała cześć pianiście akcentując obchodzone w tym roku 200-lecie jego narodzin. Dopełnieniem spotkania była poezja Josepha von Eichendorffa. Recytowane przez uczniów wiersze poety brzmiały w tym miejscu szczególnie, tu przecież przed laty urodził się ten wybitny niemiecki poeta epoki romantyzmu, tu znajduje się też muzeum im. Eichendorffa, które jest ważnym elementem tożsamości mieszkańców Łubowic. Podczas spotkania zarówno dyrektor Zespołu Szkół im. Karoline Breitinger jak i starosta powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego podkreślili konieczność dalszej owocnej współpracy i wypełniania postanowień partnerstwa. - Niech ta wizyta będzie dla wszystkich lekcją historii i poszerzania wspólnych kontaktów obu powiatów – mówili zgodnie. Należy podkreślić, że program pobytu naszych zagranicznych gości jest niezwykle bogaty. We wtorek 20 kwietnia młodzież wzięła udział we wspólnych zajęciach z języka angielskiego, niemieckiego, w pracowni gastronomicznej i w zajęciach wychowania fizycznego. Potem przyszła pora na posadzenie „Drzewka przyjaźni” – symbolu wzajemnego partnerstwa powiatów i swoistej żywej pamiątki z wizyty młodzieży na „naszej ziemi”. Następnie udano się do Sławięcic i Starej Kuźni – śladami księcia Hohenlohe. Był też czas na wycieczkę do Wrocławia, wizytę w starostwie powiatowym w Kędzierzynie-Koźlu oraz zwiedzenie Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego. Na pożegnanie zorganizowano wspólny piknik. Wizyta delegacji zakończyła się w piątek.
 
Wieczór powitalny w Górnośląskim Centrum Kultury i Spotkań im. Eichendorffa w Łubowicach.     
2.jpeg
7.jpeg
1.jpeg
3.jpeg
 
 
„Drzewko przyjaźni” – symbol wzajemnego partnerstwa powiatów, będzie rosło przed Zespołem Szkół nr 1 w Koźlu. 
5.jpeg
6.jpeg
4.jpeg
 
 
Wizyta w starostwie powiatowym i wpis do księgi pamiątkowej.
8.jpeg
 
 
Poniżej na zdjęciu: Detonacja poduszki powietrznej – czyli co może się z nami stać jeśli nie zapniemy pasów bezpieczeństwa w samochodzie. W momencie, gdy dochodzi do wypadku pasy mają za zadanie przytrzymać kierowcę w fotelu, jeśli ich nie zapniemy, uderzymy głową bezpośrednio w wybuchającą poduszkę, jeszcze nim zdąży napełnić się gazem.
9.jpeg
10.jpeg

 


 
 

 
 
 
 
×

Zapisz się do newslettera