Kamera on-line

Powiat mocno podkręcił inwestycyjne tempo

Starosta i Zarząd Powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego z absolutorium i wotum zaufania, co oznacza, że radni dobrze ocenili wykonanie budżetu za poprzedni rok (uchwałę przyjęto jednogłośnie). Wcześniej to, jak wydatkowane były pieniądze prześwietliła Regionalna Izba Obrachunkowa. Realizacja budżetu i celowość zadań otrzymała również pozytywną opinię wszystkich komisji problemowych rady powiatu. Mimo, że w minionym roku działania samorządu – ze względu na pandemię - skupione były właściwie wokół szpitala, to i tak powiat potrafił zainwestować wiele milionów złotych w drogi, szkoły czy np. bezpieczeństwo przeciwpożarowe, przy tym skutecznie sięgając po wielomilionowe dotacje z zewnątrz. Oto niektóre przykłady.  

Jeden z najnowocześniejszych w regionie ambulansów medycznych dołączył do zespołu ratownictwa w naszym powiecie. Kosztował ponad pół mln zł. Został sfinansowany w zdecydowanej większości ze środków unijnych oraz SP ZOZ. Jest nowocześnie wyposażony we wszystkie niezbędne, jak również ponadstandardowe urządzenia do natychmiastowego ratowania życia, które są warte ponad 200 tys. zł, co oznacza, że to jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie zespołów na Opolszczyźnie.

- Regionalny Program Operacyjny, z którego został sfinansowany zmienia naszą służbę zdrowia od lat. To widać na oddziałach, gdzie możemy skuteczniej diagnozować i leczyć. Nasz szpital jest jedną z wiodących placówek w regionie, w ścisłej czołówce pod względem wyposażenia, a co za tym idzie możliwości diagnostycznych i leczniczych – podkreślił starosta Paweł Masełko.

ambu4.jpeg

Nowe sale operacyjne, pracownia mammograficzna i sporo nowoczesnego sprzętu

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet, ale niestety dotyka on także mężczyzn. Szpital powiatowy od dobrych kilku miesięcy wykonuje badania w najnowocześniejszej pracowni mammograficznej w regionie, na supernowoczesnym mammografie zaprojektowanym przez kobietę-inżyniera. Nie byłoby tego projektu bez funduszy unijnych jakie zdobył nasz samorząd.

- Całość projektu to ponad 1 mln 200 tys. zł., z czego ponad 800 tys. pochodzi z budżetu unijnego, reszta to wkład powiatu oraz szpitala - wylicza starosta Paweł Masełko, który podkreślił, że to nie pierwszy projekt samorządu, jaki doczekał się finału w ostatnim czasie. – Niedawno oddaliśmy do użytku nowoczesne sale operacyjne z salą wybudzeń za wiele milionów zł – dodał starosta, który wziął udział w otwarciu pracowni obok wicestarosty Józefa Gismana.

mammo5.jpeg

Szeroki strumień pieniędzy na drogi i bezpieczne przejścia dla pieszych

Droga Gościęcin-Karchów w gminie Pawłowiczki przeszła kompleksowy remont. Tym razem Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu postarało się o dofinansowanie zadania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Powstała zupełnie nowa, dobrze wzmocniona siatką nawierzchnia, poszerzona do sześciu metrów. Przebudowano chodniki do szerokości ponad dwóch metrów. Na drodze znalazło się świetlenie zasilane energią słoneczną i wiatrową obok bezpiecznego przejścia dla pieszych, gdzie stanęły dwie hybrydowe latarnie. Tym samym zwiększono bezpieczeństwo uczniów pobliskiej szkoły. Wykonano nowe pobocze o szerokości jednego metra, wymieniono studzienki ściekowe i przebudowano zjazdy do posesji. Powiat zlecił też wykonanie nowych wpustów ulicznych z regulacją studzienek.

Droga Gościęcin2.jpeg

To nie jedyna ważna inwestycja drogowa w powiecie. Starostwo wzięło się też za budowę bezpiecznych przejść dla pieszych, które powstały przy ul. Gazowej w Koźlu, gdzie poza trzema przejściami przebudowano całą drogę, na ul. 1 Maja, a ostatnio również na ulicy Piotra Skargi oraz na drodze powiatowej Cisek-Bierawa. Samorząd w tym roku zwiększył pulę środków do ponad 1 mln zł na remonty cząstkowe nawierzchni w centrum Kędzierzyna-Koźla oraz w powiecie. Warto dodać, że niecałe 2 mln zł kosztowała przebudowa ulicy Mostowej w Azotach, a ponad 1 mln zł odcinek Gościęcin-Karchów w gminie Pawłowiczki.

ul. Gazowa pomiędzy skrzyżowaniami (26).jpeg

Więcej osób niepełnosprawnych znajduje pracę

W Zespole Szkół Specjalnych w Kędzierzynie-Koźlu otwarto Szkolny Punkt Informacji i Kariery. Mimo, że placówka kształci młodzież ze szczególnymi potrzebami, to cel ma taki sam; jak najlepsza pomoc w wejściu na rynek pracy. Punkt otwarty został w ramach projektu "Opolskie szkolnictwo zawodowe dla rynku pracy". Dzięki niemu więcej osób znajduje zatrudnienie, będzie dobrze przygotowanych do zawodu, punkt zadba też o ich kompetencje emocjonalne i społeczne.

- Tu, w Zespole Szkół Specjalnych punkt będzie odgrywał szczególną rolę, bo i sami uczniowie wymagają większej uwagi, wrażliwości, zupełnie innego podejścia w planowaniu ich ścieżki zawodowej. Cieszę się, że tak wielu z nich już teraz podejmuje pracę, rozwija się, dzięki temu punktowi intensyfikujemy te działania – mówił starosta Paweł Masełko, który otworzył to nowe miejsce wraz z wicestarostą Józefem Gismanem oraz Lesławem Tomczakiem, dyrektorem Regionalnego Zespołu Placówek Wsparcia Edukacji.

Szkolny Punkt Informacji i Kariery został sfinansowany ze środków unijnych. Projekt “Opolskie szkolnictwo zawodowe dla rynku pracy” realizowany jest przez Regionalny Zespół Placówek Wsparcia Edukacji.

szpi5.jpeg

Niepełnosprawni uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Kędzierzynie-Koźlu mają znacznie łatwiejszy dostęp na wszystkie kondygnacje szkoły. W placówce otwarto nowoczesną windę dla osób z ograniczeniami w ruchu. Budowa trwała cztery miesiące, powstała w murowanym szybie, co ważne znajduje się przy budynku szkoły z wejściem od zewnątrz z płaskim wjazdem. Budowę sfinansowało kędzierzyńskie starostwo powiatowe, które postarało się wcześniej o zewnętrzne dofinansowanie tej istotnej inwestycji oraz przygotowanie specjalistycznej dokumentacji.

- W 2010 roku mieliśmy już 12 różnych wind, wtedy otwieraliśmy kolejną w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Inne powstały w szpitalu czy domach pomocy społecznej. Ta jest siedemnastą naszą windą. Zespół Szkół nr 1 ma największe możliwości nauki dla osób z niepełnosprawnościami, dlatego będzie tu ona bardzo pomocna – zaznaczył wicestarosta Józef Gisman.   

winda2.jpeg

Największy statek szkoleniowy w kraju przeszedł modernizację

Największa śródlądowa jednostka szkoleniowa w Polsce przeszła solidny remont, który umożliwi jej dalsze poruszanie się po rzekach. Major Sucharski pływa głównie po Odrze ucząc młodych marynarzy fachu.

- Nasz samorząd regularnie odnawia świadectwa klasy „Sucharskiego”, teoria oparta o nasze pracownie do symulacji to jedno, ale trudno sobie wyobrazić żeglugę bez praktyk na wodzie. Nasi uczniowie zdobywają dzięki temu uprawnienia do pływania na statkach morskich całego świata – podkreśla Paweł Masełko, starosta powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego.

Praktyki zawodowe każdego roku odbywa na nim ponad setka uczniów kozielskiej szkoły.

Na „Sucharskim” uczniowie Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej z Koźla zgłębiają tajniki zawodu ucząc się od najlepszych.  

sucharski1.jpeg

GTV BUS wozi uczniów i rozbudowuje swoją flotę  

Dzięki podpisanej umowie zielone autobusy GTV BUS wożą pasażerów i co ważne uczniów z gmin powiatu do szkół ponadpodstawowych w Kędzierzynie-Koźlu. Firma GTV BUS przez dwa lata postawiła na ciągły rozwój, to nie tylko nowe, widoczne już na naszych drogach autobusy, ale również liczne udogodnienia dla pasażerów. Przewoźnik jako pierwszy wprowadził u nas busy na telefon, wciąż udoskonalał we współpracy ze starostwem siatkę połączeń. Firma przejęła też dworzec autobusowy w Koźlu i rozbudowuje swoją bazę. Dzięki współpracy z gminą Walce jakiś czas temu udało się uruchomić trasę łączącą nasz powiat z powiatem krapkowickim, ale autobusy GTV BUS wożą też pasażerów na trasach ponadpowiatowych, m.in. do Gliwic.

GTV.jpeg

Mieszkańcy pokochali to miejsce. Przystań „Szkwał” po rewitalizacji przyciąga tłumy

Rewitalizacja tego miejsca trwała kilka miesięcy. By mogła się ona odbyć konieczne jednak były pieniądze z zewnątrz, dlatego starostwo dużo wcześniej postarało się o środki unijne i zaraz potem rozpoczęło procedury przetargowe. Na przystani znajdziemy restaurację z pysznym jedzeniem, wypożyczalnię sprzętu wodnego, a całość została odpowiednio zaaranżowana, tak by każdy mógł tu nie tylko zrelaksować się, ale też aktywnie spędzić czas. Takiego miejsca zdecydowanie brakowało nad Odrą w Kędzierzynie-Koźlu. Obecnie praktycznie co weekend odbywają się tu przeróżne wydarzenia, a imprezy taneczne pod gołym niebem przyciągają mieszkańców w każdym wieku.

Szkwał.jpeg

 

 

×

Zapisz się do newslettera