Kamera on-line

Problemy finansowe szpitali, remonty dróg i wrześniowy transport uczniów do szkół

Głównym tematem rozmowy dnia Radia Park były problemy finansowe szpitali, w tym SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu, w związku z niewystarczającym finansowaniem ze strony NFZ. Starosta tłumaczył także opóźnienia prac drogowych i zapowiedział zmiany w finansowaniu kosztów transportu publicznego, m.in. dla uczniów szkół powiatowych. 

- Po pandemii szpitale zaczęły wpadać w długi, stawały się nierentowne i ta skala narasta, mówię o także o tych szpitalach, które były na plusie, jak nasz czy placówka w Nysie. Dzisiaj w zderzeniu z drożyzną oraz inflacją mamy coraz większe problemy, by spiąć nasz wynik finansowy i by ten wynik był na koniec roku dodatni. NFZ płaci za mało i na ten temat mówiliśmy podczas ostatniego konwentu starostów województwa, przygotowywane jest nasze wspólne stanowisko, które trafi do Narodowego Funduszu Zdrowia oraz premiera, chcemy by finansowanie się poprawiło – mówi starosta Paweł Masełko.

W temacie remontów drogowych starosta podkreślił, że powiat podpisał umowy na modernizacje kolejnych odcinków, lecz firmy napotykają na problemy i stąd opóźnienia. – Tłumaczą się brakiem pracowników albo niesprzyjającą aurą, czyli bardzo wysokimi temperaturami. To nie jest tak, że po przetargu mamy kilku oferentów, jest ich obecnie mniej i w takiej rzeczywistości musimy funkcjonować. Z naszego budżetu remontujemy ile się da sięgając przy tym po środki zewnętrzne – zaznaczył starosta.

Zapowiadanego remontu na ulicy 1 Maja w Kędzierzynie można spodziewać się w najbliższych dniach, potem ruszą prace na odcinku Bierawa-Cisek. Przypomnijmy, że wcześniej powiat zdobył pieniądze na modernizację ulicy Spacerowej do terenów inwestycyjnych. Do 26 sierpnia z kolei potrwa nabór kolejnych wniosków, samorząd będzie starał się o dofinansowanie remontu ulicy Piotra Skargi, tam gdzie wybudowano ostatnio bezpieczne przejścia dla pieszych. Co do innych inwestycji warto dodać, że największa z nich, czyli kompleksowy remont Domu Pomocy Społecznej w Sławięcicach przebiega zgodnie z planem.

Cała rozmowa dnia jest TU

AL

20220802-084214_1.jpeg

 

×

Zapisz się do newslettera