Świadome zakupy. Pracownicy Zakładu Aktywności Zawodowej spotkali się ze starostą i rzecznikiem konsumentów

Jak nie dać się oszukać robiąc zakupy i gdzie szukać pomocy, kiedy zostaniemy oszukani? Na te pytania odpowiadali starosta Paweł Masełko i Marcin Majnusz, powiatowy rzecznik konsumentów, którzy spotkali się z pracownikami Zakładu Aktywności Zawodowej w Kędzierzynie-Koźlu.

- Jako starostwo wspieramy zakład zlecając różne prace na naszym terenie. To prace porządkowe oraz remontowe, które realizują pracownicy zaz-u. Dziś natomiast przygotowaliśmy warsztaty z naszym rzecznikiem konsumentów, by mówić o odpowiedzialnych zakupach i tym, jakie mamy prawa – mówi starosta Paweł Masełko.

Handel szybko się rozwija, powstają nowe gałęzie sprzedaży, w tym dynamicznie rozwijająca się sprzedaż internetowa, która jest wygodna i szybka, ale wiąże się z ryzykiem. – Nasze warsztaty dotyczą m.in. systemu ochrony konsumentów, gwarancji i sprzedaży na odległość, jaką daje nam internet – zaznacza Marcin Majnusz.

Spotkanie zostało zrealizowane w ramach projektu „PrawoMocni” realizowanego w ZAZ przez fundację „Kocham Swoje Życie”. – Chcemy sprawić, aby te osoby były na tyle samodzielne, by samemu mieszkać, utrzymywać się, załatwiać sprawy w urzędzie, spędzać czas wolny i decydować o innych sprawach, które ich dotyczą – opowiada Mateusz Smołucha z Zakładu Aktywności Zawodowej w Kędzierzynie-Koźlu.

Zakład zatrudnia obecnie 52 osoby niepełnosprawne, którym w pracy towarzyszy 14 opiekunów. Praca jest dla nich nie tylko źródłem zarobku, ale też elementem rehabilitacji i nauki samodzielności.

Powiatowy Rzecznik Konsumentów przyjmuje w starostwie powiatowym w poniedziałki od godz. 8 do 15 oraz we wtorki od 9 do 16. Telefon 77 40 52 716.

Oprac. al

Foto: Fundacja Kocham Swoje Życie