Kamera on-line

"Wolność nie jest dana raz na zawsze". 83. rocznica od wybuchu II wojny światowej

Ruszył nowy rok szkolny, który dla wielu uczniów był też pierwszą żywą lekcją historii. 83 lata temu wybuchła II wojna światowa. Pod pomnikiem ofiar w kędzierzyńskim parku Pojednania złożono kwiaty i oddano hołd poległym.

- Nie możemy zapominać o naszej bolesnej historii, pamiętajmy, wolność nie jest dana raz na zawsze, trzeba ją pielęgnować, a kiedy nadejdzie czas próby, o nią walczyć. Z taką walką o wolność i z ogromnym momentem próby mierzą się teraz nasi sąsiedzi na wschodzie, ale to również moment próby całej Europy, która musi być silna i zdeterminowana do działania - mówił starosta Paweł Masełko.

Marszałek Andrzej Buła podkreślił, że kolejne rocznice wybuchu wojny nie są dla nas pustym rytuałem pamięci. - Są okazją do przypomnienia faktów i ich utrwalenia w świadomości kolejnych pokoleń. Ponadto w kontekście toczącej się obecnie wojny w Ukrainie, wiemy, że wypowiadając hasło: „nigdy więcej wojny” nie wystarczy nadzieja. Dzisiaj temu hasłu trzeba nadać praktyczny wymiar – mądrej i skutecznej polityki oraz prawdziwej solidarności europejskiej - zaznaczył marszałek województwa opolskiego.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz miasta z sekretarzem Zbigniewem Romanowiczem i przewodniczącym Rady Miasta Ireneuszem Wiśniewskim, powiatu ze starostą Pawłem Masełkiem i przewodniczącą Rady Powiatu Danutą Wróbel oraz województwa z marszałkiem Andrzejem Bułą i radnymi sejmiku: Brygidą Kolendą-Łabuś i Robertem Węgrzynem. Obecni byli także przedstawiciele związków kombatanckich, organizacji społecznych, szkół oraz służb mundurowych.  

AL

Fotorelacja na Facebooku powiatu.

woj8.jpeg

woj2.jpeg

woj1.jpeg

woj3.jpeg

woj4.jpeg

woj5.jpeg

woj7.jpeg

×

Zapisz się do newslettera