Kamera on-line

Nowy zespół będzie promować edukację w województwie opolskim. A w nim dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego z naszego powiatu

Opolszczyzna ma nowy wojewódzki zespół koordynacji do spraw uczenia się przez całe życie. Eksperci z różnych dziedzin życia i biznesu będą doradzać zarządowi województwa w sprawie edukacji dla każdego, niezależnie od wieku. Członkiem tego gremium został dr Ireneusz Wiśniewski, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego w Kędzierzynie-Koźlu.

- Zadaniem zespołu będzie również koordynowanie działań doradczych osobom poszukującym swojego miejsca na rynku pracy. Nasz powiat ma już duże doświadczenie w tym zakresie, mamy swój sprawnie działający system - powiatową sieć wsparcia szkolnych doradców zawodowych. Mam nadzieję, że rozwiązania te będzie można zaimplementować w innych częściach województwa, co pozwoli na zwiększanie świadomości zawodowej w całym regionie – zaznacza Ireneusz Wiśniewski.

Jak informuje Maciej Kalski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy, powołanie nowej grupy ekspertów pozwoli na konsultacje dotyczące edukacji od przedszkolnej, po uczelnie oraz szkolenia i dokształcanie. – Przyszła perspektywa finansowa, na którą bardzo liczymy, pozwoli na realizację naszych pomysłów. Komisja Europejska stawia na to, że uczenie się przez całe życie, to priorytet – mówi Maciej Kalski. Członkiem eksperckim został między innymi Lesław Tomczak, dyrektor Regionalnego Zespołu Placówek Wsparcia Edukacji. – Chcemy koordynować cele związane z uczeniem się przez całe życie. W naszym regionie dzieje się bardzo wiele. Chcemy generować nowe pomysły. Naszym celem jest wykorzystanie potencjału uczenia się przez całe życie. Te uczenie powinno być celowe i rozwijające nasze potrzeby. Będziemy sygnalizować np. jakie szkolenia powinny być przygotowane i do jakiej grupy celowane – wyjaśnia Lesław Tomczak.

Akty powołania na członka eksperckiego wręczyła wicemarszałek województwa Zuzanna Donath-Kasiura. – Jest to bardzo ważne ciało doradcze. To są zagadnienia kluczowe w przyszłej perspektywie finansowej. Nauka towarzyszy nam przez całe życie. Dzięki temu, że się kształcimy możemy realizować się w miejscu pracy – mówi Zuzanna Donath-Kasiura.

Zgodnie z założeniami Ministerstwa Edukacji i Nauki głównym celem zespołu ekspertów jest: wspieranie polityki edukacyjnej regionu na potrzeby przygotowania kadr dla gospodarki regionu i uczenia się przez całe życie, koordynacja działań w zakresie doradztwa zawodowego w regionach dla uczniów, studentów i osób dorosłych oraz promocja kształcenia zawodowego oraz idei uczenia się przez całe życie.

Oprac. al

zespół1.jpeg

zespół2.jpeg

×

Zapisz się do newslettera