Kamera on-line

Pierwsza konferencja o mediacji z udziałem ekspertów z całego kraju

Pierwsza Ogólnopolska Konferencja Edukacyjno-Prawna na temat mediacji rówieśniczej odbyła się w II Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Kędzierzynie-Koźlu. Nauczyciele, uczniowie, eksperci mówili o tym, czym jest mediacja i jakie udało się do tej pory osiągnąć efekty mediacji rówieśniczych, która jest często szansą osiągnięcia porozumienia bez udziału policji czy sądu. Szkoła ma w tym zakresie spore doświadczenie, ponieważ to właśnie przy kędzierzyńskim liceum powstało pierwsze w Polsce Szkolne Centrum Mediacji Fiat Pactum, które rozpoczęło działalność w 2018 roku.

- Bardzo cenię tego typu wydarzenia i dziękuję pani profesor Marzannie Gądek-Radwanowskiej. Z własnego doświadczenia, ale i z wielu rozmów przeprowadzonych z ekspertami z zakresu prawa wynika, że instrumenty pozasądowe są najlepszymi instrumentami jeśli chodzi o kwestie rozwiązywania konfliktów. Jednym z takich rozwiązań są właśnie mediacje. Gratuluję raz jeszcze organizatorom i życzę, abyśmy wynieśli z tego spotkania jak najwięcej dla siebie – zaznaczył starosta Paweł Masełko.

- Biorę udział w takim wydarzeniu po raz pierwszy i bardzo mi miło, że mogę dziś reprezentować marszałka Andrzeja Bułę. Jestem ogromnie ciekaw jak mediatorzy rówieśniczy dają sobie radę, jak rozwiązują kłopoty, ale też jak rezultaty mają wpływ na następne zachowania. Zawsze będziemy wspierać tego typu wydarzenia, ponieważ właściwe relacje są bardzo ważne w życiu społecznym licealistów, ale również dorosłych, politykom także przydałaby się taka mediacja, bardzo dobrze by to wpłynęło na poziom debaty publicznej – mówił radny sejmiku Robert Węgrzyn.

„Mediacja Rówieśnicza Czyni Cuda” - takie było hasło spotkania. Wydarzenie otworzyła dyrektor II LO Katarzyna Arciszewska-Stępień oraz nauczycielka i założycielka centrum mediacji Marzanna Gądek-Radwanowska. W debacie wzięli udział znamienici goście: Jerzy Książek, prezes Polskiego Centrum Mediacji, a także profesorowie KUL – Elżbieta Rydz i Małgorzata Decka, które mówiły o otwartej komunikacji i rozumieniu konfliktu. O mediacji w procesie karnym mówiła Marta Kożuchowska-Warywoda, sędzia Sądu Rejonowego w Warszawie. Olimpia Barańska-Małuszek, sędzia Sądu Rejonowego w Gorzowie Wielkopolskim omówiła temat mediacji w szkole z perspektywy rodzica. Głos zabrali też sami uczniowie – mediatorzy, którzy opowiedzieli, jak z ich perspektywy wygląda mediacja, jakie są jej cele, jakie powinny przyświecać jej zasady.  

Konferencję objęli swym patronatem: Rzecznik Praw Obywatelskich, marszałek Andrzej Buła, starosta Paweł Masełko, prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabina Nowosielska, Opolskie Kuratorium Oświaty, Stowarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITIA oraz Stowarzyszenie Sędziów Rodzinnych w Polsce.

AL

de4.jpeg

de3.jpeg

de2.jpeg

de1.jpeg

de5.jpeg

de7.jpeg

de6.jpeg

 

 

×

Zapisz się do newslettera