Kamera on-line

Samorządowcy z Raciborza w Kędzierzynie-Koźlu. Partnerzy odwiedzili m.in. kozielską przystań "Szkwał"

Oświata, służba zdrowia i obszar energetyki – to główne zagadnienia, o jakich rozmawiali przedstawiciele samorządów powiatowych z Kędzierzyna-Koźla i Raciborza. Partnerstwo sąsiadujących powiatów trwa już od 17 lat. Podczas wizyty udano się do nowego internatu „Żeglugi” oraz na przystań „Szkwał”, gdzie samorządowcy z Raciborza mieli okazję zobaczyć efekty jednej z najpoważniejszych rewitalizacji ostatnich lat, przeprowadzonej ze środków unijnych. Wizyta rozpoczęła się jednak od siedziby powiatu, gdzie w sali obrad naszych gości powitali starosta Paweł Masełko, wicestarosta Józef Gisman, członek zarządu powiatu Marian Wojciechowski, a także przewodnicząca Rady Powiatu Danuta Wróbel.  

- To wieloletnie partnerstwo, które łączy nasze powiaty ma bardzo pozytywny wpływ na rozwój obu samorządów. Nasze powiaty są podobnej wielkości, mamy posobne problemy i wyzwania. Kluczowe są rozwiązania w obszarze edukacji, ale też te w obszarze energetycznym, myślę o oszczędnościach energii. Sporo rozmawiamy o konstrukcji budżetu na kolejny rok i myślimy razem, jak to zrobić, by maksymalnie go zoptymalizować, starając się zapewnić stabilny rozwój. Ale mówimy tu także o przyszłości samorządów, o tym, co nas może czekać. Razem jesteśmy silniejsi i możemy więcej – mówił starosta Paweł Masełko.

- Z Kędzierzyna-Koźla do Raciborza zabrałbym przede wszystkim dobre doświadczenia od naszego partnera, którego sobie bardzo cenimy. Z panem starostą mamy bardzo dobry kontakt i systematycznie próbujemy znajdywać rozwiązania problemów, które nas dotykają. Jest wiele wspólnych mianowników zarówno w oświacie jak i w służbie zdrowia. Takie wizyty są bardzo potrzebne, by podpatrywać dobre rozwiązania u naszych partnerów – zaznaczył starosta raciborski Grzegorz Swoboda.  

Powiat kędzierzyńsko-kozielski jest od lat współorganizatorem kultowego już spływu pływadeł z Raciborza do Kędzierzyna-Koźla. W przeszłości partnerzy realizowali też wspólne inicjatywy oświatowe, ale też pomagali sobie podczas walki z żywiołem. Oba samorządy współpracowały ze sobą również w obszarze pozyskiwania pieniędzy z zewnątrz, modernizacji dróg, a także ochrony przeciwpożarowej na obszarach nadleśnictw z Raciborza i Kędzierzyna-Koźla. Warto dodać, że samorządowcy o kosztach i procedurach związanych z zakupem energii rozmawiali już w 2019 roku, wówczas jednym z tematów było powołanie i funkcjonowanie Centrum Usług Wspólnych w Kędzierzynie-Koźlu, ostatecznie po tej wizycie takowe powstało także w Raciborzu.

AL

wiz1.jpeg

wiz2.jpeg

wiz3.jpeg

wiz4.jpeg

wiz5.jpeg

wiz6.jpeg

wiz8.jpeg

wiz9.jpeg

wiz11.jpeg

wiz12.jpeg

 

 

×

Zapisz się do newslettera