Kamera on-line

Sztandar Sybiraków ma nowych strażników

Ostatni żywi świadkowie wydarzeń sprzed lat z Kędzierzyna-Koźla przekazali dziś swój sztandar Sybiraków nowym opiekunom. Strażnikami historii zostali uczniowie oraz nauczyciele Publicznej Szkoły Podstawowej nr 19 na os. Piastów w Kędzierzynie-Koźlu, placówki, która od 11 lat realizuje projekt "Ocalić od zapomnienia". Uroczystość miała wyjątkową oprawę. Gościli na niej ostatni świadkowie historii z naszego powiatu. Dla lokalnego koła Sybiraków to chwila szczególna, ale szczególna także dla młodych wychowanków szkoły, nauczycieli oraz samorządu miasta i powiatu.

- Przyjęcie tego sztandaru to wielka odpowiedzialność i my go przyjmujemy. Podjęliśmy wyzwanie strażników pamięci i będziemy w tym trwać. To także ostatnie zdanie wyjątkowej książki, jaką wydaliśmy w ramach projektu „Ocalić od zapomnienia”, gdzie przedstawiliśmy historie ludzi, którzy trwali przy polskości, walczyli i się nie poddawali. Tego dzieła nie byłoby bez wsparcia księdza Edwarda Bogaczewicza ale i lokalnych władz, które od początku wspierały projekt – mówiła do zebranych dyrektor Bożena Łotecka.

- Ludzie przemijają, ale symbole pozostają i jednym z nich jest ten sztandar, który od teraz jest pod opieką uczniów ze szkoły podstawowej nr 19. Pamięć o naszych przodkach jest fundamentem narodu. Pamiętajmy o naszej tożsamości, o historii, bez której trudno budować przyszłość. Ogromnie dziękuję Sybirakom, że przez lata i mimo przeciwności losu zawsze byli obecni podczas szczególnych momentów historycznych. Dzisiejsza uroczystość to tak naprawdę symboliczne ale i wyjątkowe przekazanie tożsamości historycznej młodym ludziom tu obecnym. To oni muszą teraz pielęgnować sztandar i przypominać każdemu jaka były nasza historia i co przeszliśmy, nie możemy o niej nigdy zapomnieć - podkreślił starosta Paweł Masełko, który wziął udział w wydarzeniu obok wiceprezydenta Wojciecha Jagiełły a także kierowników obu wydziałów oświaty - Bożeny Jankowskiej i Aurelii Stępień.

Głos zabrał również ksiądz Edward Bogaczewicz, proboszcz parafii na os. Piastów, który przypomniał, skąd na terenie placu kościelnego wzięły się kamienie pamięci i jak doszło do ich postawienia.

Na sali ustawiono tablicę z 26-ścioma nazwiskami Sybiraków, 13 z nich okraszono kirem, by oddać hołd tym, których nie ma już z nami, ale również, by podkreślić jak szybko ucieka czas i jak niewielu żywych świadków historii pozostało w Kędzierzynie-Koźlu i powiecie.

Uroczystość miała swój wyjątkowy charakter, wzięli w niej udział także uczniowie szkół ponadpodstawowych – Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej oraz I Liceum Ogólnokształcącego w Kędzierzynie-Koźlu. Przekazanie sztandaru przeplatano pieśniami patriotycznymi, zabrzmiał hymn Sybiraków oraz hymn Polski.

AL

Fotorelacja na FB powiatu.

Sy1.jpeg

sy2.jpeg

sy3.jpeg

sy5.jpeg

sy4.jpeg

sy6.jpeg

sy7.jpeg

sy8.jpeg

×

Zapisz się do newslettera