Kamera on-line

Silniejsi w walce z żywiołem

Nasze służby kryzysowe mają od teraz specjalistyczny sprzęt do przeciwdziałania i usuwania skutków zagrożeń w powiecie. Otrzymaliśmy go w ramach projektu unijnego skierowanego do samorządów.

- Najpierw przyjechał do nas FORD Ranger WildTrack, który przeszedł już swój chrzest bojowy i miał okazję sprawdzić się w terenie. Teraz wyposażymy go m.in. w: defibrylator, dron, ozonator powietrza, latarki taktyczne, dyski sygnalizacyjne i wiele innych urządzeń do pracy w terenie oraz służących do ratowania życia – wymienia Paweł Masełko, starosta powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego.

Przypomnijmy – latem tego roku przyjechało do regionu 11 fabrycznie nowych samochodów terenowych, przeznaczonych dla powiatowych centrów zarządzania kryzysowego. Każdy z nich kosztował niemal 250 tysięcy złotych – wartość wszystkich to 2 miliony 746 tysięcy 590 złotych. Zakup był możliwy dzięki realizacji przez samorząd województwa unijnego projektu pn. „Wsparcie służb zarządzania kryzysowego w województwie opolskim poprzez zakup środków transportu specjalistycznego z wyposażeniem do przeciwdziałania i usuwania skutków zagrożeń, w tym związanych z COVID-19”.

Marszałek Andrzej Buła przypomina, że wszystko zaczęło się od telefonu od starosty głubczyckiego, kiedy to południe regionu walczyło ze skutkami dużej wody. – Okazało się, że przed żywiołem jesteśmy bezsilni, nie mamy czym dojechać, nie mamy jak zabrać ze sobą niezbędnych narzędzi. Ten telefon spowodował, ze zaczęliśmy myśleć jak temu zaradzić – opowiada marszałek.

Partnerami tego projektu są Miasto Opole (które otrzymało 2 pojazdy) oraz Powiaty: Brzeski, Głubczycki, Kędzierzyńsko-Kozielski, Kluczborski, Krapkowicki, Nyski, Oleski, Prudnicki, Strzelecki.

Samochody FORD Ranger model WildTrack, które otrzymały powiaty, wyposażone są m.in. w wyciągarkę i hak holowniczy, mają dodatkowe osłony na silnik, skrzynię biegów i zbiornik paliwa, dodatkowe oświetlenie dachowe, dodatkowe ogrzewanie postojowe, radiostację oraz system nagłośnienia umożliwiający przekazywanie komunikatów dźwiękowych.

Za nami drugi etap projektu – powiaty otrzymały specjalistyczne wyposażenie do przeciwdziałania i usuwania skutków zagrożeń w regionie. W każdym samochodzie znajdzie się więc m.in.: namiot pneumatyczny, agregat prądotwórczy, nagrzewnica olejowa, lampa namiotowa, stół polowy, łóżko polowe, krzesła składane, taboret, fotel składany, mobilny opryskiwacz z akumulatorem, defibrylator, dron, ozonator powietrza, latarki taktyczne, dyski sygnalizacyjne, najaśnica z ładowarką, osuszacz powietrza oraz miernik ozonu. Wartość tego sprzętu do wszystkich aut to ponad 992 tysiące złotych

Całkowita wartość projektu, realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego,  to ponad 4 miliony 78 tysięcy złotych, z czego unijne dofinansowanie wynosi ponad 3 miliony 466 tysięcy zł.

al

sprzęt1.jpeg

sprzęt5.jpeg

sprzęt7.jpeg

sprzęt4.jpeg

sprzęt3.jpeg

sprzęt2.jpeg

sprzęt6.jpeg

 

 

 

 

×

Zapisz się do newslettera