Kamera on-line

Powiat ma budżet na 2023 rok. To będzie trudny czas dla wszystkich samorządów

Za uchwałą głosowało 15 radnych, jedynie czterech radnych Prawa i Sprawiedliwości wstrzymało się od głosu. Budżet na inwestycje jest skromniejszy, ale podobną sytuację mamy również w innych samorządach w kraju. Głównie przez zmianę polityki fiskalnej państwa, ale również przez ogólną sytuację gospodarczą - inflację, rosnące ceny energii i wzrost płacy minimalnej. Dochody powiatu w 2023 roku zaplanowano na poziomie 129 mln zł przy czym widoczny jest wzrost wydatków bieżących przy spadku wydatków majątkowych.

- W ostatnich latach obserwowaliśmy coroczny w miarę regularny wpływ z tytułu podatku PIT do 2019 roku oraz w roku 2021 i znaczący spadek w roku 2022 – mówiła podczas sesji skarbnik powiatu Ewa Krahl, tłumacząc wskaźniki, na których zgodnie z przepisami prawa, musi być oparty projekt budżetu.

Powiat ma w planie przebudowę fragmentu ulicy Spacerowej do pola południowego w Kędzierzynie-Koźlu. W budżecie jest też przebudowa drogi z Większyc przez Łężce do krajowej 38. Zaplanowano również przygotowanie dokumentacji dla dróg ze Zwiastowic do Ucieszkowa i z Ortowic do Starej Kuźni. Starostwo wyda także pieniądze na remonty cząstkowe nawierzchni. Oświata i związane z nią wydatki pochłoną 60 mln zł, to największa pozycja w budżecie. Samorząd zarządza siecią techników, liceów i szkół branżowych, ale również nadzoruje szpital powiatowy oraz wiele innych jednostek odpowiedzialnych za bezpieczeństwo czy opiekę społeczną.

Powiat operując takim budżetem będzie maksymalnie aplikował o środki zewnętrzne na inwestycje, przygotowując dokumentacje projektowe do programów unijnych i rządowych. Te pierwsze zależeć będą głównie od porozumienia rządu z Komisją Europejską.

- Budżet nie jest łatwy i czeka nas trudny czas, jednak chciałby tu podziękować radnym oraz zarządowi, że wspólnymi siłami na komisjach rady powiatu udało nam się wypracować ostateczny kształt tej uchwały. Będziemy robić wszystko, by wykonać ten budżet i jeśli tylko pojawią się jakiekolwiek środki zewnętrzne, zaraz po nie sięgniemy. Dziękuję pani skarbnik i całemu zespołowi wydziału finansowego – podsumował starosta Paweł Masełko.

AL

bud1.jpeg

bud2.jpeg

bud3.jpeg

bud4.jpeg

 

×

Zapisz się do newslettera