Kamera on-line

W Kędzierzynie-Koźlu otwarto nową pracownię radiologii i diagnostyki

Szybkość, nowoczesność, dokładność – tymi trzema słowami można streścić nowy aparat rentgenowski, który już obsługuje pierwszych pacjentów w Zakładzie Radiologii i Diagnostyki Obrazowej przy ul. Harcerskiej 11 w Kędzierzynie-Koźlu. Należąca do szpitala powiatowego pracownia została nowocześnie urządzona, a na jej środku stanął wysokiej klasy rentgen. Całość kosztowała 1 mln 200 tys. zł, a środki przekazała Unia Europejska.

- Istotną funkcją aparatu jest możliwość wykonywania serii zdjęć, które później po obróbce cyfrowej dają jedną całość. Ten aparat wykonuje badania bardzo wysokiej jakości, mógłby stać w każdym kraju Unii Europejskiej. Jako szef tej pracowni bardzo się cieszę, że oddajemy do użytku tak wysokiej klasy sprzęt – zaznaczył dr n. med. Piotr Wojtek.

Urządzenie jest w pełni zintegrowane ze szpitalnym systemem informacji medycznej, co dla pacjentów oznacza jeszcze szybszą i bardziej kompleksową diagnostykę.

- Inwestujemy w zdrowie naszych mieszkańców, pracownia wymagała remontu i przebudowy, pacjenci na pewno będą z nowej jakości zadowoleni, badania będą dokładniejsze, przy z tym z mniejszą dawką naświetlania. Nie ma skutecznego leczenia bez odpowiedniej diagnostyki. Miejsce zostało urządzone tak, by pacjenci czuli się w nim dobrze, ale również, by było funkcjonalne – mówił starosta Paweł Masełko, który wziął udział w symbolicznym otwarciu pracowni razem z wicestarostą Józefem Gismanem.

- Przed laty rozbudowaliśmy szpital, wyposażyliśmy w nowy sprzęt, ale medycyna nie stoi w miejscu, strasznie szybko pędzi do przodu, szybko też okazało się, że ten sprzęt po latach jest już wyeksploatowany, a przecież niedawno był kupowany. Musimy się rozwijać, myślę, że dzięki wsparciu władz samorządu wojewódzkiego będziemy nadal to robić – dodał Józef Gisman.

Warto przypomnieć, że szpital powiatowy w Kędzierzynie-Koźlu przeszedł w ostatnich latach bardzo poważne inwestycje, które sięgają 17 mln zł. To największa kwota spośród wszystkich palcówek na Opolszczyźnie, jaka przełożyła się wprost na diagnostykę i leczenie. To poza nową karetką, mammografem, stołami operacyjnymi również kosztowne roboty budowlane, prowadzone w reżimie sanitarnym, a więc w warunkach trudnych i wymagających.

- Cofnijmy się do przeszłości i do okresu pandemii i tu trzeba bardzo serdecznie podziękować ówczesnej pani staroście Małgorzacie Tudaj i panu dyrektorowi Jarosławowi Kończyło za to, że podjęli się bardzo ważnej roli organizacji głównego szpitala covidowego w województwie opolskim. Tak naprawdę lekarze stąd stali się dla województwa wzorem tego, jak sobie radzić z covidem, dlatego, że tu do Kędzierzyna-Koźla trafiały bardzo trudne przypadki. Dziękuję za zdecydowaną reakcję Unii Europejskiej, szybko dostawaliśmy zgodę na konkretną pomoc finansową, którą przekazywaliśmy do szpitali. Ten w Kędzierzynie-Koźlu otrzymał największe wsparcie kwotą niemal 17 mln zł – przypomniał marszałek Andrzej Buła.

- Sprawy zdrowia dla każdego są kluczowe i pan marszałek stawia je na pierwszym miejscu. To z pewnością nie ostatnie takie wsparcie, bo przed nami nowa perspektywa finansowa, nowe zadania, nad którymi radni województwa i pan marszałek będą pracowali i podejmowali decyzje – podkreślił radny sejmiku Robert Węgrzyn.

AL

rtg1.jpeg

rtg2.jpeg

rtg3.jpeg

 

×

Zapisz się do newslettera