Kamera on-line

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Obchody w Kędzierzynie-Koźlu i w Gościęcinie

W Kędzierzynie-Koźlu parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele szkół, jednostek mundurowych i mieszkańcy oddali hołd niezłomnym bohaterom. Nasz powiat reprezentowali: starosta Paweł Masełko i wicestarosta Józef Gisman, a także radni Rady Powiatu.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przypada 1 marca. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

W kozielskiej bursie, pod którą odbyła się uroczystość, przed laty mieścił się Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, który zlikwidował dwie siatki zrzeszenia niepodległościowego działającego po wojnie w powiecie kozielskim.

Gościęcin pamięta!

To tu w 1949 roku żołnierze korpusu bezpieczeństwa z Prudnika i funkcjonariusze urzędu bezpieczeństwa oraz milicjanci dokonali pacyfikacji wsi.

Rekwirowano ulotki antykomunistyczne, prasę podziemną oraz broń. Aresztowanych przewieziono do Koźla, gdzie brutalnie torturowano i przesłuchiwano.

Uroczystości w Gościęcinie z udziałem senatora Beniamina Godyli, starosty Pawła Masełki oraz wójta Pawłowiczek Jerzego Treffona, odbyły się pod tablicą upamiętniającą wydarzenia, gdzie zgromadzeni oddali cześć niezłomnym bohaterom podziemia. W tutejszym kościele odbyła się uroczysta msza święta za Ojczyznę. Zaplanowano też inne wydarzenia okolicznościowe, jak rajd konny. W Domu Kultury odbyła się uroczysta akademia z udziałem reprezentantów szkół, którzy recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne.

Całość relacjonujemy na FB powiatu, warto kliknąć również w relację, gdzie zamieściliśmy filmy z obu wydarzeń.

al

wy1.jpeg

wy2.jpeg

wy3.jpeg

wy4.jpeg

wy5.jpeg

wy6.jpeg

 

 

 

×

Zapisz się do newslettera