Kamera on-line

Inteligentny system młodych wynalazców z ZSTiO z ogólnopolską nagrodą

AQUANIS - inteligentny system zabezpieczenia przed wyciekami, to nazwa projektu, którego autorami są Kamil Kusze, Karol Krzych i Jakub Wawrzkowicz - uczniowie klasy III technik mechatronik w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Kędzierzynie-Koźlu.

Młodzi wynalazcy zajęli drugie miejsce w etapie centralnym Olimpiady Innowacji Technicznych w Elektronice i Mechatronice i uzyskali tytuł laureata. Sukces w etapie centralnym oznacza uzyskanie 100% z części pisemnej egzaminu zawodowego i zwolnienie z tej części egzaminu.

Projekt uczniów to inteligentny system zapobiegający mikrowyciekom w instalacjach wodociągowych. Układ potrafi wykryć wycieki rzędu kilku kropel na godzinę. Poza prototypem został skonstruowany fizycznie działający układ, możliwy do wykorzystania w instalacjach chroniących pojedyncze punkty poboru wody jak i całą instalację np. w domu jednorodzinnym.

Pomysł narodził się w ubiegłym roku. Realizacja pomysłu trwała około 10 miesięcy. Uczniowie musieli wykazać się znajomością zasad hydrauliki oraz programowaniem mikroprocesorów. Układ zbudowany przez młodych wynalazców, w porównaniu do profesjonalnych układów dostępnych na rynku, wyróżnia niski koszt, odmienna zasada działania – wykrywanie mikrowycieków (w porównaniu do obecnych układów, które potrzebują odpowiednio dużych wycieków do ich wykrycia).To rewolucyjne rozwiązanie zostało docenione przez  komisję konkursową olimpiady. Ponadto układ jest całkowicie automatyczny.

Opiekunem merytorycznym był mgr inż. Bernard Baron. Wyróżniania wręczono w Warszawie.

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Oprac. al

mo1.jpeg

mo2.jpeg

×

Zapisz się do newslettera