Kamera on-line

Partnerska wizyta w Powiecie Bitburg – Prüm

Osoby niepełnosprawne oraz Festiwal folkloru stanowiły tematykę spotkania partnerskiego w dniach 9 – 11 lipca br. W lipcowy upalny weekend kilkuosobowa delegacja z Powiatu Kędzierzyńsko – Kozielskiego pod przewodnictwem Starosty Józefa Gismana, Przewodniczącej Rady Powiatu Danuty Wróbel oraz Wicestarosty Marka Matczaka odwiedziła partnerski powiat Bitburg – Prüm. Okazją było powitanie nowego Starosty tamtejszego powiatu oraz omówienie współpracy obydwu jednostek. W spotkaniu uczestniczyła także delegacja partnerskiego powiatu Sonneberg. Pierwszym punktem programu było spotkanie w szkole integracyjnej osób niepełnosprawnych im. Astrid Lindgren. Jest to szkoła integracyjna, w której osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi oraz psychicznymi wspólnie z pełnosprawnymi uczą się poprzez zajęcia praktyczne.  To swoiste warsztaty terapii zajęciowej o statusie szkoły publicznej.

Jak podkreślił Starosta Gisman – takich rozwiązań szukamy w naszym powiecie, a podglądanie ich u naszych partnerów jest najdoskonalszą nauką.
Placówka ta mogła pochwalić się czymś jeszcze - od dwóch miesięcy buduje się tam instalację określaną jako „work in progress”, polegającą na zastosowaniu wszystkich możliwych i uzasadnionych technologii oszczędności energii i zasobów przyrody. Ciekawostką jest np. wykorzystanie ciągów powietrza do wychładzania pomieszczeń zamiast stosowania w każdej sytuacji klimatyzatorów. Wszystko odbywać się będzie automatycznie, bez ingerencji człowieka, a zyska na tym nie tylko ekonomia, ale przede wszystkim ekologia.
 
Temat osób niepełnosprawnych był tematem przewodnim wizyty, gdyż drugą część dnia poświęcono na zwiedzanie warsztatów terapii zajęciowej zakładów Westeifel. Rozwiązania, które tam zastosowano z wielką niecierpliwością wyczekiwane są w Polsce. Około 400 osób niepełnosprawnych o różnym stopniu dysfunkcji oraz około 200 osób pełnosprawnych tworzą nowoczesny zakład pracy. Osoby niepełnosprawne mieszkają, pracują i tworzą wspólnotę otwartą na społeczeństwo zewnętrzne w obiektach zarządzanych zgodnie z ich potrzebami. Duże wrażenie na delegacji z powiatu kędzierzyńsko – kozielskiego zrobiły m.in.  nowocześnie wyposażone stolarnie przerabiające rocznie ponad 1000 m sześć. egzotycznego drewna. A całość obsługiwana przez osoby niepełnosprawne pod nadzorem opiekunów. Co ciekawe – działalność zakładów jest w pełni rynkowa.
 
Po południu delegacja z Polski uczestniczyła z otwarciu wystawy prac twórców niezależnych regionu Eifel i Ardeny. Na styku trzech państw powstają prace malarskie i rzeźby, które zachwycają wielu europejskich odbiorców kultury i sztuki.
 
Zakończenie wizyty partnerskiej odbyło się w sobotni wieczór podczas 46 Europejskiego Festiwalu Folkloru. Piękne tańce ludowe z całej Europy, a także z Antypodów zauroczyły wszystkich uczestników partnerskiego spotkania trzech powiatów.
Wymiana prezentów Starostów Powiatu Kędzierzyńsko - Kozielskiego i Bitburg-Prum.jpeg
Spotkanie partnerskie na Festiwalu Folkloru.jpeg
Przedstawiciele powiatu kedzierzynsko -kozielskiego zwiedzaja warsztaty osób niepełnosprawnych Westeifel.jpeg
Występy podczas Festiwalu Folkloru.jpeg
 
 
×

Zapisz się do newslettera