Kamera on-line

Zebrał się sztab kryzysowy

O godz. 12.00 w poniedziałek, w Starostwie Powiatowym w Kędzierzynie-Koźlu zebrał się Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. Spotkanie dotyczyło ogólnej sytuacji popowodziowej a przede wszystkim pomocy dla powodzian. Najważniejsze jednak, że poziom wody cały czas się obniża, średnio 2 – 3 cm na godzinę. W Koźlu Rogach sytuacja zaczyna powoli wracać do normy. Strażacy przez 24 godziny na dobę starają się, by wody było tam z każdą godziną mniej. Coraz więcej gospodarstw ma też energię elektryczną, dane z godz. 9.00 rano mówią o 235 odbiorcach, którzy w swoich gniazdkach nie mają jeszcze prądu. Bez energii elektrycznej pozostają nadal Kobylice(w całości).

W gminie Cisek woda pozostaje jeszcze w niektórych miejscach, podobnie w Bierawie i kilku częściach Koźla, powodem jest dalszy brak drożności kanalizacji deszczowej.
Policja informuje o utrudnieniach na terenie miasta. Problem powstał na ul. Chrobrego i Piastowskiej w Koźlu. Wielu kierowców chcących dojechać do Reńskiej Wsi sprawia, że ta cześć miasta bywa często zakorkowana. Funkcjonariusze ręcznie kierują ruchem.
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna informuje o braku zgłoszeń o chorobach zakaźnych. Pobrano już próbki wód do analizy. Sanepid skontroluje placówki szkolno-przedszkolne nim rozpoczną normalne funkcjonowanie.
Wszystkie osoby chcące zaszczepić się przeciwko tężcowi mają taką możliwość, chodzi tu jednak wyłącznie o tych, którzy brali bezpośredni udział w akcji powodziowej lub, którzy podczas jej trwania doznali np. skaleczenia. O szczepieniu danej osoby(po 29 roku życia) w każdym przypadku zdecyduje lekarz. Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna poinformuje na swojej stronie internetowej o dostępnych firmach świadczących profesjonalne i kompleksowe usługi dezynfekujące.
Najgorsza sytuacja dotycząca stanu nawierzchni dróg panuje w Landzmierzu, gdzie woda podmyła jezdnię i część chodników, w tym miejscu droga nadaje się właściwie do całkowitej wymiany. Najlepiej nie wygląda to też w gminie Cisek. Ubytki w jezdni spowodowane przez żywioł zauważono m.in. na ul. Piastowskiej czy Chrobrego w Koźlu. Most z Bierawy do  miejscowości Cisek również ucierpiał, w całości zawilgocone jest drewniane poszycie, które wymaga pilnego remontu. Droga wojewódzka nr 418 w stronę Reńskiej Wsi nie nadaje się do użytku, uszkodzony obiekt mostowy wymaga remontu. Na terenie dojazdowym usytuowane zostały już znaki informujące o objeździe.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie wraz z poradnią psychologiczną zaoferowały pomoc psychologa, zostanie ona udzielona każdemu kto tego będzie wymagał. 26 rodzin zastępczych z terenu powiatu, gdzie dotarła woda otrzyma kompleksową pomocą.
Pomoc zaoferowały nam inne powiaty, m.in. Powiat Piski oraz nasi zagraniczni partnerzy – Powiat Hohenlohe.
W tym tygodniu zwołane zostanie nadzwyczajne posiedzenie sejmu, obrady mają dotyczyć pomocy dla poszkodowanych przez powódź. Według szacunków straty w skali kraju przekroczą 10 mld zł. Starania będą również szły w kierunku pozyskania pomocy z Unii Europejskiej, środki unijne jednak mogą w tym przypadku zostać przeznaczone wyłącznie na zadania publiczne np. remonty dróg.
Zwrócono się już do producentów materiałów budowlanych z terenu całego kraju o pomoc. Dary dla poszkodowanych mieszkańców jadą do nas m.in. Kołobrzegu, problem polega póki co na oszacowaniu strat tak, by można było mniej więcej określić na co i w jakiej ilości jest największe zapotrzebowanie.
W trybie pilnym ma zostać przygotowana ustawa określająca zasady zadośćuczynienia  oraz wysiedleń mieszkańców gospodarstw położonych na terenie mającego powstać zbiornika Racibórz Dolny. Właściciele gospodarstw od dłuższego czasu blokują tę bardzo ważną inwestycję, na którą, co ważne środki już dawno zostały zarezerwowane.
sztab1.jpeg
×

Zapisz się do newslettera