Tak uczyliśmy udzielania pierwszej pomocy!
– W naszym starostwie można czuć się bezpieczne, ale nigdy nie wiemy, czy obok nas, gdziekolwiek będziemy, nie znajdzie się ktoś, kto nagle straci przytomność, a wtedy ta wiedza ratuje życie, do czasu przyjazdu karetki pogotowia możemy zrobić naprawdę wiele. Nasz samorząd od lat wspiera i będzie dopingował i mocno promował tego typu wydarzenia – zaznaczył Paweł Masełko.
- Kolejny raz wspólnie pokazaliśmy jak lepiej wykorzystać umiejętności ratownicze, które skutecznie mogą ratować ludzkie życie – mówił dyrektor wielospecjalistycznego szpitala powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu Jarosław Kończyło.
Przygotowane stoiska odwiedziło w ciągu dwóch godzin około 100 osób. Strażacy i ratownicy medyczni udzielili mnóstwa odpowiedzi na pytania i pomogli zaznajomić się z nowoczesnymi defibrylatorami automatycznymi AED oraz poćwiczyć procedury medyczne na przygotowanych fantomach. Stoisko Opolskiego oddziału NFZ wydało kilkadziesiąt kart EKUZ i udzieliło porad z zakresu profilaktyki medycznej. Szczególnym powodzeniem wśród najmłodszych cieszył się policyjny motocykl.
Partnerami wydarzenia byli: Narodowy Fundusz Zdrowia, Komenda Powiatowa Policji oraz Państwowa Straż Pożarna z Kędzierzyna-Koźla. Wsparli nas również Miejski Ośrodek Kultury z Kędzierzyna-Koźla i galeria handlowa "Odrzańskie Ogrody".
Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (IFRC) wprowadziła Światowy Dzień Pierwszej Pomocy w 2000 roku. Każdego roku ponad 100 Towarzystw Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca na całym świecie organizuje wydarzenia i uroczystości w drugą sobotę września, aby zwiększyć świadomość społeczną na temat tego, jak pierwsza pomoc może uratować życie na co dzień i w sytuacjach kryzysowych.
AL
Modyfikował: Adam Lecibil Data modyfikacji: 18-09-2023 08:03