Nasze liceum w międzynarodowym projekcie z Turcją i Hiszpanią

Finał europejskiego projektu I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Kędzierzynie-Koźlu. Nasza placówka samorządowa pozyskała 60 tysięcy euro z Unii Europejskiej dla uczniów, którzy realizowali projekty ekologiczne w innych krajach, młodzież uczyła się języka i integrowała z rówieśnikami z Hiszpanii oraz Turcji. Te dwa kraje były naszymi bezpośrednimi partnerami, a uczniowie z tamtejszych szkół gościli w Polsce.

Młodzi ludzie zdobyli wiele nowych umiejętności, a cały projekt realizowany był przez 12 miesięcy i obfitował w cały szereg przeróżnych międzynarodowych inicjatyw. Wraz z dyrekcją podsumował go starosta Paweł Masełko, a na terenie szkoły zorganizowano eko-piknik.

– Dzięki taki projektom poznajecie świat, nawiązujecie nowe relację i uczycie się wielu nowych rzeczy. Ciszę się, że nasz samorząd mógł być partnerem w tym międzynarodowym projekcie, wspieramy i będziemy wspierać działania na rzecz podnoszenia świadomości ekologicznej, kozielskie liceum jest szkołą, która daje przykład jak to robić, by młodzież jak najwięcej z tej nauki wyniosła. Brawa dla koordynatorów projektu, dziękuję wszystkim zaangażowanym – mówił starosta Paweł Masełko.

- W Kędzierzynie-Koźlu zaprezentowaliśmy naszym gościom również lokalne inicjatywy dotyczące ochrony lasów i zorganizowaliśmy fascynujące warsztaty w pasiece. Owady zapylające były tematem gorących dyskusji. Każdy z krajów chciał pokazać, co ma najlepszego w kwestii ochrony przyrody. Odwiedziliśmy także Geopark Krajowy w Górze Świętej Anny i płynęliśmy Odrą – mówiła dziennikarzom jedna z koordynatorek Joanna Oronowicz.

Projekt w ramach programu międzynarodowej wymiany młodzieży Erasmus+ zakończy się 30 września, a nosił nazwę "My sustainable future", czyli "Moja zrównoważona przyszłość". W kozielskim liceum zaangażowali się w niego uczniowie z kilku klas. Jego koordynatorami z grona nauczycieli były: Joanna Oronowicz, Grażyna Stelmach, Katarzyna Garecka i Krystyna Głomb.

Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu jest partnerem wielu międzynarodowych projektów, w których biorą udział w zasadzie wszystkie szkoły średnie. W przypadku tego ostatniego kryteria naboru były dość wyśrubowane, a konkurencja duża, dlatego ważne było odpowiednie przygotowanie wniosku, by zdobyć jak największą liczbę punktów.

Wideorelacja na Facebooku powiatu.

proj2.jpeg

proj1.jpeg