Kamera on-line

Wyjątkową wystawę otwarto pod kozielską bursą

Do końca listopada można oglądać wyjątkową wystawę dokumentującą losy Żołnierzy Wyklętych, która stanęła przed kozielską bursą. Dokładnie 75 lat temu władze komunistyczne rozpoczęły aresztowania członków kierownictwa kozielskiej grupy, a rocznica jest okazją do przypomnienia jej losów. W grudniu wystawa trafi do szkół.
 
Otworzyli ją: Bogusław Rogowski, dziennikarz i syn Józefa Rogowskiego - jednego z członków Armii Krajowej i grupy Wolność i Niepodległość, która podjęła próbę walki z komunistycznymi władzami Polski po II wojnie światowej oraz starosta powiatu Paweł Masełko.
 
W 2015 roku na budynku kozielskiej bursy, w której po wojnie mieściła się siedziba urzędu bezpieczeństwa zawisła pamiątkowa tablica poświęcona Żołnierzom Wyklętym ziemi kozielskiej, dzięki staraniom Bogusława Rogowskiego i Ryszarda Więcka powstała też książka dokumentująca dzieje antykomunistycznego podziemia na naszym terenie.
 
Co roku, 1 marca, kiedy to przypada Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbywa się tam uroczystość upamiętniająca walczących.
 
AL
 
cy1.jpeg
 
cy3.jpeg
 
cy4.jpeg
 
cy2.jpeg
×

Zapisz się do newslettera