Kamera on-line

#Halo! Tu bezpieczny Senior!

Z okazji Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa oraz Europejskiego Dnia Seniora Warszawski Instytut Bankowości rozpoczął kampanię edukacyjną #Halo! Tu bezpieczny Senior, realizowaną wspólnie z NASK i Centralnym Biurem Zwalczania Cyberprzestępczości w Policji.

Osoby starsze, które urodziły się i dorastały w czasach, kiedy nie było dostępu do Internetu i smartfonów, często nie zdają sobie sprawy, jak łatwo oszuści mogą wykorzystać telefony komórkowe (lub stacjonarne) w celu wyłudzenia pieniędzy lub danych poufnych.

Kampania ma na celu podniesienie świadomości seniorów na tematy związane z różnego rodzaju oszustwami internetowymi, m.in. wyłudzanie danych wrażliwych (tzw. phishing), podszywanie się pod zaufane podmioty (tzw. spoofing), a także uczulić seniorów na stosowane przez oszustów socjotechniki i manipulacje. Szczególną uwagę zwracać będziemy zwłaszcza na oszustwa telefoniczne m.in. metoda „na wnuczka” oraz liczne modyfikacje tego oszustwa.

Dzwoniący oszuści przedstawiają zmyśloną, ale bardzo wiarygodną historię i liczą, że senior w nią uwierzy i będzie postępować zgodnie z ich poleceniami – bardzo często kończy się to przekazaniem pieniędzy. Przestępcy mogą podszywać się pod dowolną osobę np.: członka rodziny, policjanta/prokuratora, pracownika banku lub innej instytucji.

Będą próbować manipulować seniorem m.in. poprzez:

·         wywieranie nacisku, aby szybko podjąć działania i pilnie przekazać pieniądze,

·         wzbudzanie lęku i niepokoju np. mówiąc, że ktoś włamał się na konto bankowe i próbuje skraść pieniądze,

·         prośby, aby dla dobra sprawy nikomu nie mówić o rozmowie,

·         wykonywanie kilku telefonów w krótkich odstępach czasu – aby uniemożliwić zweryfikowanie sprawy,

·         nakłanianie do instalowania aplikacji na telefonie lub komputerze,

·         poinformowanie, że zaufana osoba przyjdzie i odbierze pieniądze.


Bardzo ważne jest, aby zachować czujność w takich sytuacjach i nie działać pod wpływem emocji i presji czasu! Pamiętajmy, że policja, prokuratura, pracownicy służb medycznych lub innych instytucji nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy, ani podawanie prywatnych danych. Dlatego zawsze należy zweryfikować osobę, która dzwoni i nie dać się wciągnąć w rozmowę, jeśli nie ma pewności kto jest po drugiej stronie.

W ramach kampanii stworzyliśmy ulotkę, tj. kieszonkową ściągę dla seniorów zawierającą najważniejsze informacje, w jaki sposób ustrzec się przed telefonicznymi oszustami, a zwłaszcza:

·         kiedy zachować szczególną czujność

·         o czym warto zawsze pamiętać

·         co zrobić, gdy odbierze się telefon.

Zachęcamy do odwiedzania strony Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa Bezpieczny Miesiąc - Kampania ECSM (bezpiecznymiesiac.pl), gdzie można pobrać plakat i ulotkę oraz na stronę internetową WIB, gdzie będziemy publikować informacje o ukazujących się artykułach.

Materiał udostępniamy w ramach współpracy Starostwa Powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu z Warszawskim Instytutem Bankowości, z którym powiat od kilku miesięcy realizuje kampanię informacyjną.

Oprac. al

CyberbezpiecznySenior_Plakat_A3_303x426_page-0001.jpeg

×

Zapisz się do newslettera