Kamera on-line

Intensywny rok dla powiatu. Samorząd wydał dziesiątki milionów na inwestycje oraz unowocześnił wiele obszarów działania

W 2023 roku powiat pozyskał ponad 30 mln zł z przeróżnych programów zewnętrznych i wraz z pieniędzmi pochodzącymi z budżetu samorządu inwestował w szpital, szkoły, sport, odnawialne źródła energii, a także rynek pracy i opiekę społeczną, w tym ukierunkowaną na osoby niepełnosprawne.

Szpital

W Kędzierzynie-Koźlu otwarto nową pracownię radiologii i diagnostyki. Mieści się przy ulicy Harcerskiej. Należąca do szpitala powiatowego pracownia została nowocześnie urządzona, a na jej środku stanął wysokiej klasy rentgen. Całość kosztowała 1 mln 200 tys. zł, a środki przekazała Unia Europejska.

rtg1.jpeg

Nowością w specjalistycznej opiece nad pacjentami jest otwarta poradnia geriatryczna, również mieszcząca się przy ulicy Harcerskiej. Działa od listopada.

pora4.jpeg

SP ZOZ na modernizację Szpitalnego Oddziału Ratunkowego pozyskał 14 mln zł, to najwyższe dofinansowanie ze wszystkich placówek z województwa.

sor.jpeg

Szpital wraz z powiatem był organizatorem kilku akcji profilaktycznych, które cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców. To Światowy Dzień Pierwszej Pomocy, Biała Sobota i Movember. Dzięki nim mieszkańcy mogli skorzystać z wielu bezpłatnych badań oraz porozmawiać ze specjalistami, ale też na przykład nauczyć się udzielania pierwszej pomocy.

ak3.jpeg

W działania profilaktyczne włączyła się wraz z powiatem Polsko-Amerykańska Klinka Serca, organizując aż trzy kluby pacjenta, gdzie przebadano setki mieszkańców, a wielu dzięki badaniom trafiło pod opiekę specjalistów. 

klub7.jpeg

Licea, Technika i Szkoły Branżowe

W 2023 roku poznaliśmy zwycięzców ogólnopolskiego konkursu wyłaniającego najlepszych uczniów szkół technicznych w kraju. Technikiem Absolwentem Roku został Damian Gnielinski, który ukończył Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Kędzierzynie-Koźlu.

damian1.jpeg

Szkoły zawierały umowy partnerskie z firmami, a  klasa mundurowa w Zespole Szkół nr 3 cieszyła się sporym zainteresowaniem uczniów, którzy mają teraz do dyspozycji wirtualną strzelnicę. Zespół Szkół nr 1 postawił na aktywność fizyczną organizując m.in. Bieg po Zdrowie, a kozielskie liceum współpracowało z uczniami z Hiszpanii i Turcji w ramach międzynarodowego projektu.

Zespół Szkół Specjalnych zorganizował konferencję dla wychowawców kształcących uczniów ze specjalnymi potrzebami. Powiat kędzierzyńsko-kozielski znalazł się  wśród liderów dużego wojewódzkiego projektu sieci nowoczesnego doradztwa zawodowego. Nasz samorząd pozyskał pół mln zł na rozbudowę sieci doradczej i razem z innymi samorządami zdecydowanie rozszerza swoje możliwości, to oznacza szybki i skoordynowany przepływ informacji i działań nie tylko na szczeblu jednego powiatu ale całego województwa opolskiego.

pro2.jpeg

53 uczniów szkół ponadpodstawowych powiatu otrzymało stypendia starosty i zarządu powiatu, wśród nich słynne już L-ki, w myśl których samorząd finansuje uczniom kursy prawa jazdy. Gala ASY POWIATU 2023 odbyła się w Zespole Szkół nr 3 Sławięcicach. Wyróżnienia wręczyli starosta Paweł Masełko oraz wicestarosta Józef Gisman.

gal2.jpeg

Dwie firmy transportowe stały się ścisłymi partnerami ZSTiO w Azotach. W obecnych czasach sterowanie lokomotywą przypomina lot samolotem. Rynek kolejowy szybko się rozwija i pilnie potrzeba pracowników. Samorząd powiatowy przewidział to już kilka lat temu uruchamiając nowy kierunek w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Azotach. Zaczynało tam 15 uczniów, teraz w zawodzie kształci się już 48 młodych ludzi, którzy wiążą przyszłość z koleją.  

Nadeszła pora na nowy rozdział w kształceniu uczniów, dają to podpisane umowy partnerskie z DB Cargo Polska oraz DB Cargo Spedkol. A to oznacza, że uczniowie będą się uczyć fachu od najlepszych w branży. Przy okazji warto dodać, że samorząd w 2023 roku zorganizował Okrągły Stół dla Kolei, gdzie walczył o połączenia kolejowe dla Kędzierzyna-Koźla i powiatu, konferencja odbiła się szerokim echem.

Pisząc o umowach partnerskich nie można pominąć Zespołu Szkół nr 1. Znana w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim i na Opolszczyźnie firma Godyla objęła swym patronatem uczniów Zespołu Szkół nr 1 w Kędzierzynie-Koźlu.

ws1.jpeg

Firma Jokey Poland będzie fundowała stypendia dla uczniów Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Azotach. Mechatronicy otrzymają też fachowe wsparcie na miejscu, a potem otwartą ścieżkę pracy w firmie z Kędzierzyna-Koźla, która jest wiodącym zakładem całej grupy, mającej kilkanaście fabryk w Europie i na świecie.

jokey1.jpeg

II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Kędzierzynie-Koźlu zostało wicemistrzem Polski w badmintonie. Z Białegostoku, gdzie walczyło aż 100 najlepszych drużyn z całego kraju, nasi uczniowie przywieźli zasłużone trofeum. Mieliśmy wielką przyjemność poznać mistrzów ze sportowego Kopernika.

mi1.jpeg

Kamil Kusze, Karol Krzych i Jakub Wawrzkowicz zostali laureatami prestiżowej nagrody im. Mariana Górnego, której fundatorem jest Grupa Azoty ZAK S.A. Uczniowie są wychowankami Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Kędzierzynie-Koźlu.

W szkołach ponadpodstawowych rok rozpoczęło rekordowe 4 100 młodych mieszkańców powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego oraz 191 uczniów z innych miast.

Drogi

Za nami jedna z największych inwestycji drogowych w Kędzierzynie-Koźlu. Mowa o rozbudowie drogi wojewódzkiej nr 408. Inwestycję prowadził Zarząd Dróg Wojewódzkich. To kluczowy odcinek w stronę Gliwic, ważny szlak komunikacyjny.

woj3.jpeg

W minionym roku przebudowano ulicę Piotra Skargi. Prace prowadzono w rejonie chodników, zatok autobusowych i przejść dla pieszych. Efekty projektu to przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa użytkowników drogi poprzez wymianę nawierzchni drogi na odcinku niemal 700 metrów oraz wykonanie w wielu miejscach nowego chodnika, w tym w obrębie siedmiu przejść dla pieszych uzupełnienie chodnika o kostkę integracyjną.

Pi3.jpeg

Czteromilionowej inwestycji doczekał się też fragment Większyce-Łężce wraz z mostem w gminie Reńska Wieś. Drogę oddano do użytku w 2023 roku.

dr3.jpeg

Powiat przeznaczył też miliony złotych na remonty cząstkowe dróg, dokumentacje projektowe, tak by móc płynnie i szybko ubiegać się o pieniądze z nowego rozdania unijnego oraz KPO. Prowadzi inną ważną inwestycję, a mianowicie przebudowę ulicy Spacerowej do pola południowego.

Pomoc niepełnosprawnym

W minionym roku udało się zrealizować największą inwestycję powiatu w opiece społecznej wartą 7 mln 200 tys. zł, z tego 3 mln pochodziły z budżetu powiatu, reszta z rządowego programu inwestycji strategicznych.

Dom Pomocy Społecznej w Sławięcicach jest naszpikowany eko-rozwiązaniami. Dach pokryto panelami słonecznymi, a w środku znajdziemy duży magazyn energii. Do użytku oddano 14 sanitariatów specjalnie przystosowanych dla osób niepełnosprawnych z instalacją wyciągającą wilgoć. Również okna i drzwi posiadają systemy wentylacji, które pozwolą na optymalną wymianę powietrza, a przy tym oszczędności energetyczne.

do1.jpeg

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie skupiło się na poszukiwaniach rodzin zastępczych, poprzez imprezy zewnętrzne i działania promocyjne, PCPR uruchomił liczne programy pomocowe m.in. dla osób z dysfunkcją ruchu.

Był też wyjątkowy dzień dla rodziny z Błażejowic w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Po tym jak zepsuł się im stary samochód, otrzymali nowego busa.

bus4.jpeg

Swoje działania na rynku pracy prowadził PUP pozyskując 6 mln zł z Unii na aktywizację zawodową oraz staże.

Przystań "Szkwał"

Wiele wydarzeń odbyło się na Powiatowej Przystani "Szkwał", która jak co roku tętniła życiem. To tam odbył się finał kultowego spływu pływadeł, 70-lecie Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej oraz wiele imprez sportowych i charytatywnych. Tam też kręcono pierwsze odcinki kampanii powiatu po wybuchu wojny w Ukrainie. W czerwcu w Gdyni poznaliśmy wyniki jednego z najbardziej cenionych rankingów w kraju, tworzonego przez redakcję Dziennika Gazety Prawnej. Perły Samorządu 2023 trafiły do wyróżniających się samorządów w Polsce.

Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu za swoje działania w obszarze komunikacji zostało docenione trzeci rok z rzędu, a w 2023 roku było jedynym wyróżnionym powiatem z kraju. Chodziło właśnie o kampanię informacyjną dla ukraińskich uchodźców, zrealizowaną w pierwszych tygodniach wojny, w którą powiat zaangażował dziennikarkę z Kijowa, która do Kędzierzyna-Koźla trafiła wraz z córką.  

AL

×

Zapisz się do newslettera