Kamera on-line

Rozbudowa szpitala to dla nas wielkie wyzwanie, ale i konieczność. Starosta Paweł Masełko w obszernym wywiadzie w Nowej Gazecie Lokalnej oraz w Radiu Opole

We wtorek 9 stycznia na łamach Nowej Gazety Lokalnej obszerniejszy wywiad ze starostą Pawłem Masełkiem. O budżecie, planach, szpitalu, ale też garść podsumowań z 2023 roku. Fragment poniżej:

- To dla nas rekordowy budżet, jeśli chodzi o jego wielkość - mówi w rozmowie z Grzegorzem Łabajem starosta kędzierzyńsko-kozielski. Dochody zaplanowano to ponad 156 mln złotych, a wydatki na poziomie 158 mln złotych. Największe wydatki tradycyjnie pochłonie oświata – utrzymanie szkół i pensje pracowników. Mamy trochę zaplanowanych środków na inwestycje. To między innymi ciąg dalszy remontu ul. Spacerowej – kluczowego dojazdu do strefy przemysłowej na Polu Południowym, gdzie powstaje fabryka firmy Eko-Okna, a także termomodernizacja budynku II Liceum Ogólnokształcącego czy rozbudowa strażnicy jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 Państwowej Straży Pożarnej w Azotach. Nie zabraknie remontów dróg, choć chcielibyśmy ich robić zdecydowanie więcej, ale jak już wspomniałem brakuje środków. Mocno idziemy też w stronę cyfryzacji urzędu. Realizujemy program pn. „Cyberbezpieczny powiat”, który ma ułatwić mieszkańcom załatwianie spraw bez odwiedzania starostwa. Chcemy inwestować też w odnawialne źródła energii na naszych budynkach, aby ograniczyć koszty ich użytkowania.

Wspominaliśmy już trochę o ochronie zdrowia. Naszym celem cały czas jest rozbudowa szpitalu. Tu przede wszystkim chodzi o zoptymalizowanie kosztów funkcjonowania lecznicy. Obecnie mamy dwie lokalizacje. Gdy uda nam się rozbudować szpital w Koźlu o dwa piętra i przenieść tam oddziały z Kędzierzyna, to wtedy będziemy myśleli o uruchomieniu przy ul. Judyma zakładu opiekuńczo-leczniczego. Społeczeństwo starzeje się na potęgę i ZOL w naszym mieście jest konieczny. Jedną kwestią będzie wtedy umowa z Narodowym Funduszem Zdrowia w celu finansowania placówki, ale druga, być może o wiele trudniejsza do zrealizowania, to pozyskanie personelu. Takich pracowników, po pierwsze, brakuje na rynku, co widzimy choćby na przykładzie naszego Domu Dziennego Pobytu w Sławięcicach, a po drugie, jednostkom samorządowym trudno rywalizować z prywatnymi podmiotami na wysokość stawek oferowanych przy zatrudnieniu. Przedsiębiorca prowadzący taki obiekt tak kalkuluje opłaty pobytu, aby zaoferować konkurencyjne stawki pracownikom. U nas tak się nie da, bo mamy ograniczone możliwości jako podmiot publiczny.

Rozbudowa szpitala to dla nas wielkie wyzwanie, ale i konieczność. Sami nie damy jednak rady jej zrealizować. Rozmawiamy z wieloma instytucjami, szukamy środków, bo bez finansowania zewnętrznego ta ogromna inwestycja nam się nie uda - podkreśla Paweł Masełko.

Wywiad w całości już 9 stycznia na łamach Nowej Gazety Lokalnej.

Starosta był także gościem popołudniowego pasma publicystycznego Radia Opole. Rozmawiano o finansach samorządów w rozpoczynającym się 2024 roku oraz zbliżających się wyborach samorządowych. Pytano m.in. o trudną sytuację szpitali powiatowych w całym kraju i w regionie. Wywiad jest TU

Oprac. al

r opole.jpeg

×

Zapisz się do newslettera